Drevo a zima. Čo musíte vedieť?

by spravca

Zima sa blíži a naše drevo si začína pomaly vyžadovať malú starostlivosť. Aj keď je drevo skutočne úžasný materiál ,pre zachovanie si svojich vlastností potrebuje našu lásku a čas. Ako sa teda správne postarať o drevo, ktoré sa chystá na zimný spánok?

Kedy rezať stromy

Drevo môžete rezať len v období, ktoré presne stanovuje zákon. Ide o takzvané vegetačné obdobie, ktoré býva spravidla od konca októbra do konca marca. V tomto období môžete zniesť zo sveta stromy, na ktorých spílenie máte povolenie a ktoré vám nejakým spôsobom zavadzali.

Ako sa postarať o tie ostatné

Veľké stromy sa zvyknú už celé roky obhadzovať na zimu vápnom. Tento akt však vykonajte v dostatočnom predstihu. Ochránite tak kmeň stromu pred krutými mrazmi. Menšie dreviny sa chránia tak, že sa zabalia do dostatočnej vrstvy slamy. Tá ich ochráni a kumuluje pri nich teplo.

Ako namoriť drevo

Správne namorené dosky vám prežijú zimu bez akejkoľvek ujmy. Tým, že sa do dreva nedostane voda, ktorá tam zamrzne a znehodnotí ho, dokážu dosky vydržať aj celé stáročia. Tie, na ktoré pôsobia externé vplyvy, však treba patrične ošetriť.

Čo drevu škodí

Každý jeden drevený produkt, vrátane záhradných chatiek, je v zime vystavovaný extrémnym podmienkam. Prudké Slnko, mráz, voda, hmyz, ale aj drobné hlodavce dokážu naše drevené produkty poškodiť. Práve preto je dôležité drevo pravidelne ošetrovať.

Napriek tomu vydrží veľa

Drevo je napriek svoje domnelej zraniteľnosti trvácny a poctivý materiál, ktorý pri správnej starostlivosti a láske vydrží celé storočia. Dôkazom sú staré drevené trámy a stropy v historických budovách, ale aj staré drevené kostolíky na východnom Slovensku.

You may also like