Poznáte svoje možnosti pri výbere vchodovej brány do dvora?

by spravca

Kritéria, podľa ktorých si vyberáme vchodovú bránu do dvora, sú individuálne a každý dáva prednosť iným riešeniam. Kým pre niekoho je smerodajný dizajn či moderné technológie, iný dáva prednosť klasickým riešeniam vstupných brán v decentnom štýle. V každom prípade je dobré poznať všetky možnosti výberu, aby ste si boli istí, že ste si vybrali správne.

Jednokrídlové plotové bránky

Jednokrídlové plotové bránky sa montujú prevažne ako vstup do záhrad, k pozemkom rodinných domov alebo voliéry pre zvieratá. Sú určené pre vstup a výstup osôb. Ich dizajn by mal korešpondovať s celkovým štýlom oplotenia. K väčšine oplotení je na výber aj základný typ vstupnej bráničky.

Dvojkrídlové plotové brány

Dvojkrídlové plotové brány sú určené na vjazd a výjazd vozidiel z pozemkov a areálov rodinných domov, firiem a iných priestranstiev. Podmienkou na montáž takejto vstupnej plotovej brány je dostatočný priestor za bránou pre otváranie krídel brány. Ak nemáte iný priestor na parkovanie auta ako je priestor za bránou, nie je pre vás tento typ brány vhodný. Dvojkrídlové brány si môžete dať namontovať s motorizáciou na diaľkové ovládanie.

Posuvné brány na koľajnici

Veľmi obľúbený a moderný typ plotových brán. Tieto šikovné posuvné brány sú určené na vjazd a výjazd vozidiel a ušetria vám vzácne centimetre za bránou, ak rozľahlý dvor nie je zrovna vašou doménou. Sú však vyhľadávané majiteľmi všetkých druhov pozemkov a stavieb kvôli komfortu prevádzky a bezpečnosti. Či už s manuálnym ovládaním alebo prevedením s motorizáciou sú jednoduché na používanie a nemusíte sa obávať ani silných poryvov vetra, ako pri klasických krídlových bránach. Posuvná brána na koľajnici jazdí pomocou koliesok pevne upevnených k spodnej časti rámu po kovovej koľajnici ukotvenej v betónovom základe pod celej dĺžke prejazdu. Koľajnica vyžaduje pravidelnú údržbu najmä počas jesene a zimy, kedy by napadané lístie a sneh mohli znemožniť plynulé otváranie.

Posuvné samonosné brány

Posuvné samonosné brány sú ekvivalentom posuvných brán jazdiacich na koľajnici s výhodami poskytujúcimi ešte väčší komfort prevádzky. Krídlo samonosnej posuvnej brány sa pohybuje pomocou koliesok pevne upevnených k betónovému základu, pričom vodiaca koľajnica je pevnou súčasťou spodného rámu brány. Betónový základ, ktorý je mimo prejazdovej časti brány musí byť síce o niečo väčší, ako pri bráne na koľajnici, ale výhody tejto brány to kompenzujú vo všetkých smeroch. Prejazd nie je narušený koľajnicou a nevyžaduje údržbu ani v zimných mesiacoch. Menšie nerovnosti povrchu alebo trávnik nevadia plynulému chodu brány. Do vozíkov si môžete dať namontovať silikónové ložiská, čím znížite hlučnosť brány pri otváraní na minimum.

 

You may also like