Overenie PZP podľa ŠPZ

by spravca

Povinné zmluvné poistenie (PZP) je zo zákona povinné pre každého majiteľa motorového vozidla. Overenie platnosti PZP vie byť veľmi užitočné vo viacerých situáciách. V tomto článku si povieme, kedy je vhodné overovať platnosť PZP a ako na to.

Overenie PZP po dopravnej nehode

Overenie platnosti PZP príde vhod najmä v prípade, ak vám niekto spôsobí škodu no odmieta splniť všetky náležité úkony. Ak vinník utečie z miesta nehody, rozhodne si zapíšte evidenčné číslo jeho vozidla, teda ŠPZ. Na základe ŠPZ môžete následne zistiť číslo poistnej zmluvy a tiež názov poisťovne, v ktorej je vozidlo vinníka poistené.

Aký je postup pre online overenie PZP?

  • Ako prvé musíte navštíviť stránku Slovenskej kancelárie poisťovateľov (SKP)
  • Z ponuky zvolíte možnosť “vyhľadať poisťovateľa vozidla”
  • Pre overenie musíte následne vypísať evidenčné číslo vozidla (ŠPZ); dátum, ku ktorému potrebujete zistiť informácie, teda napríklad dátum nehody a ako posledný krok prepíšete overovací kód
  • Po vyplnení získate informácie ako názov poisťovne, číslo poistnej zmluvy a dátum uzatvorenia zmluvy o poistení PZP pre dané vozidlo

Akonáhle získate tieto informácie, môžete nahlásiť neznámeho vinníka, ktorý vám spôsobil škodu priamo v jeho poisťovni. Tá vám následne preplatí vzniknutú škodu.

Čo robiť ak vinník nemá uzatvorené PZP?

V prípade, že počas overovania platnosti PZP zistíte, že vozidlo vinníka nemá uzatvorené povinné zmluvné poistenie alebo, že platnosť jeho poistenia už vypršala, nemusíte sa obávať. Preplatenie škody si viete nárokovať u Slovenskej kancelárie poisťovateľov, ktorá vás vyplatí z poistného garančného fondu. SKP bude následne túto čiastku vymáhať od vinníka, ktorý škodu spôsobil.

Skontrolujte si platnosť vášho poistenia

Overenie PZP sa vám môže hodiť aj pri overovaní platnosti poistenia na vaše vlastné vozidlo. Ku koncu platnosti poistenia vám poisťovňa automaticky predlžuje zmluvu a zašle vám výzvu na ďalšiu platbu. Ak by ste však chceli zmeniť poisťovňu, je vhodné si overiť dátum platnosti PZP a vybaviť výpoveď PZP v predstihu. Prečo by ste menili poisťovňu?

Zmena poisťovne a uzatvorenie novej zmluvy so sebou vždy prináša niekoľko výhod. Každým rokom ste o niečo starší a skúsenejší, čím získavate nárok na nové bonusy a zľavy. Tieto si môžete jednoducho zdarma vypočítať prostredníctvom služby online kalkulačka PZP.

 

 

You may also like