Ktoré náradie použiť na renováciu starších okien, dverí a nábytku?

by spravca

Dreveným oknám, dverám alebo nábytku dokáže občasná renovácia zaistiť pekný vzhľad a zároveň predĺži ich životnosť. Viete, kedy renovovať a ako správne postupovať?

Kedy pristúpiť k renovácii?

Na rozdiel od napríklad plastových okien alebo dverí, drevené materiály umožňujú renováciu výrobku. U okien a dverí sa renovácia rieši tiež zlepšením funkčnosti – napríklad výmenou skiel alebo gumeného tesnenia. Presklenie dverí okrem modernejšieho vzhľadu umožní väčšiu priepustnosť svetla.

V prípade dverí tiež môžete mať problém s atypickou veľkosťou otvoru. Nechať si zhotoviť dvere na mieru je veľmi nákladné a urobiť si úpravy svojpomocne je pomerne obtiažne, o búraní stavebného otvoru ani nehovoriac. Renovácia dverí potom vychádza po všetkých stránkach najvýhodnejšie.

Čo budete potrebovať na odstránenie náteru

Existujúci náter je najprv potrebné kompletne odstrániť. Pre tieto účely je možné využiť nasledujúce pomôcky:

  1. a. Teplovzdušná pištol

Teplý vzduch z pištole roztaví vrchnú vrstvu laku v prípade, že bol už povrch natretý viackrát. Uvoľnené nánosy sa potom jednoducho zoškrabú špachtľou. Pokiaľ nemáte skúsenosti, dávajte o to väčší dôraz na prevenciu proti spáleniu dreva. S fúkaním horúceho vzduchu preto začínajte z dostatočnej vzdialenosti.

  1. b. Chemické prípravky

Ďalším spôsobom odstránenia farby alebo laku je použitie chémie. Profesionáli si pomáhajú výluhom, v domácich podmienkach sú k dispozícii rôzne komerčné chemické odstraňovacie prostriedky. Tie sa štetcom nanášajú na ošetrovaný povrch, ktorý sa podobne ako v prípade použitia teplovzdušnej pištole uvoľní. Zmäknuté vrstvy zoškrabnite stierkou, v prípade potreby celý postup zopakujte.

  1. Brúsenie

Na odstránenie starého náteru môžete skúsiť použiť tiež brúsku. S trochou zručnosti môže taký postup byť bezpečnejší a menej prácny ako teplovzdušná pištol. Asi najľahšie je ale využiť brúsenie na dokončovacie práce po využití pištole.

Ktoré brúsky sa dajú použiť?

Napríklad na okná je veľmi vhodná oscilačná brúska, ktorá navyše v niektorých prípadoch môže vďaka výmenným nástavcom poslúžiť ako praktický multifunkčný nástroj.

Na brúsenie veľkých rovných plôch je ďaleko užitočnejšia vibračná brúska, predovšetkým s brúsnou doskou obdĺžnikového tvaru. V závislosti od typu nástavca sa opäť líši možnosť použitia aj na iné veľkosti povrchov.

Najlepšie výsledky prináša využitie excentrickej brúsky, ktorá zbrúsi povrch kvalitne bez nutnosti použitia sily. Zostáva po nej najhladší povrch zo všetkých, čo oceníte hlavne v prípade, keď nemáte v pláne nanášať nové vrstvy farby.

 

You may also like