Farby a laky na drevo

Farby a laky na drevo – ako si správne vybrať?

by spravca

Pokiaľ aj vy premýšľate nad tým, aká farba či lak na drevo bude pre vás tou najvhodnejšou voľbou, nechajte sa inšpirovať nasledujúcimi riadkami. Totiž, konečný výber nemusí byť tak ťažký, ako sa spočiatku zdá, no v prvom rade by ste mali poznať základné rozdiely, ktoré vám kúpu uľahčia.

Farba na báze oleja

Mnoho ľudí si vyberá farby na drevo na báze oleja kvôli výbornej trvanlivosti i nádherným farbám, ktoré zaujmú od prvého momentu. Tieto špeciálne olejové farby po vyschnutí vytvárajú hladký povrch, vďaka čomu získate matný alebo lesklý nádych, v závislosti od zvoleného typu farby. Aby ste si však mohli tento hladký povrch patrične užiť, používajte predovšetkým kvalitné štetce, ktoré vám pomôžu dosiahnuť výsledný efekt. Vyberte si ten, ktorý je určený na použitie na konkrétny typ farby, aby ste dosiahli tú najlepšiu možnú temperamentnú farbu. Uistite sa, že maľujete priamo na holé drevo alebo na základný náter, pretože oleje sa pod vrstvou latexu dobre nezmiešajú.

Latexová farba

Na použitie je latexová farba jedna z najjednoduchších, čo možno považovať za jednu z výhod. Ľahkosť použitia sa samozrejme prejaví v zníženej trvanlivosti a vo väčších prípadoch viditeľných ťahov štetca na danom produkte. Vo všeobecnosti lesklý alebo pololesklý povrch nepotrebuje vrchnú vrstvu, ale matné povrchové úpravy dosiahnu najlepšie výsledky práve vrchnou vrstvou. Latexové farby je možné čistiť jednoduchým mydlom a vodou.

Farba na vodnej báze

Väčšina farieb určených na drevo je založená na vode, pretože sú pravdepodobne najjednoduchšie na použitie. Nemusíte vykonať ošetrenie dreva, pokiaľ nebolo predtým natreté olejovou farbou a vo všeobecnosti nie je potrebné báť sa vzniku plesní. Farby na vodnej báze sú bez zápachu, rýchlo schnú a farba obvykle odoláva vyblednutiu a praskaniu.

Nezabudnite na lak!

Samozrejme, lak na drevo, ktoré predáva drogéria Bugy, je alfou a omegou, ktorá ho chráni pred slnečným žiarením, prenikaním vody, ale tiež zvyšuje jeho životnosť. Vzhľad dreva je zachovalý a životnosť sa môže vďaka pravidelným náterom vyšplhať na niekoľko desiatok rokov. Lazúry na drevo sa „vpijú“ hlboko do dreva, ba dokonca ho účinne ochránia pred hmyzom i plesňami.

 

You may also like