Krátka encyklopédia lopát

by spravca

Jedným z najuniverzálnejších prvkov záhradného náradia je lopata. Skutočne. Bez nej by sa nedala obhospodarovať záhrada, ani stavať dom. Viete si vybrať tú najlepšiu?

Univerzálnou slovenskou lopatou je “dvadsaťštvorka” (čiže dvadsaťštyri centimetrov široká lopata) s rovnou prednou stranou, vyrobená z oceľového plechu a vybavená drevenou rúčkou. Tá je v ideálnom prípade mierne ohnutá pre ideálny úchop a dlhý hod. V úplne najideálnejšom prípade je ohnutá aj správnym smerom. Tým chceme naznačiť, aby ste si lopatu pred kúpou dobre pozreli, prípadne si kupovali mierne ohnuté kusy.

Druhou v poradí je špicatá “dvadsaťšestka”. Platí o nej to, čo o prvej menovanej. Ibaže jej tvar ju predurčuje na prehadzovanie kamenistejších sypkých materiálov. Vďaka špicu sa totiž ľahšie naberajú.

A keď píšeme sypkých, tak skutočne myslíme piesok, alebo vykopanú hlinu. Lopaty nemajú radi, keď sa ich výlučne prehadzovacie zameranie zamieňa s kopacou funkciou rýľa. Nie sú na to prispôsobené ani tvarom, ani ergonómiu rúčky, ani hrúbkou použitého materiálu.

U jedného typu lopát to však celkom neplatí – záhradné “lopato-rýle” sú z masívnejšieho materiálu, sú široké, majú špicatý hrot tvar rúčky na pomedzí medzi rýľom a lopatou. A keď sme už v záhrade, nesmieme zabudnúť ani na malé lopatky, ktoré sa používajú na presádzanie kvetov a iných okrasných rastlín.

Ďalším typom v našej zbierke lopát sú cestárske lopaty. Sú to široké, v dnešnej dobe už málo používané “stachanovky”, používané kedysi na všetky práce so sypkými materiálmi, vrátane odhŕňania snehu počas zimnej údržby. Podotýkame, že boli vyrobené z ocele, takže odhadzovanie snehu bolo výdatným fitnessom. Dnešné lopaty na sneh sú oproti nim skutočne ako z kozmického veku – ergonomické, ľahké, vyrobené z hliníka a plastov.
Hliníkové lopaty sa okrem snehu bohato využívajú na prehadzovanie všetkých sypkých materiálov, ktoré sú zároveň aj ľahké. Takže piliny, prípadne krmivá pre zvieratá, to je presne ich parketa.

Aj keď lopata je tradičný nástroj a za posledný dvesto rokov sa na nej takmer nič nezmenilo (pretože ani veľmi nie je čo zlepšovať), ale s príchodom plastov a kompozitov sa predsa len čosi podarilo. Niektoré typy lopát (najmä záhradné, turistické, či lopaty do auta) sa dodávajú s ľahkými a odolnými sklolaminátovými rúčkami a sú vybavené ergonomickými madlami.

 

 

You may also like