Čo je to vlastne chytrá domácnosť? Ide o fenomén, kedy si doma prostredníctvom elektroniky viete ovládať bezkontaktne, prípadne diaľkovo rôzne aspekty vašej domácnosti. Predstavuje zjednodušenú formu vedenia domácnosti, ktorá vám uľahčí každodenný život a zároveň prinesie možnosť komunikovať priamo s domácnosťou aj na diaľku.
Vytvorenie takejto domácnosti vám umožní ovládať napríklad osvetlenie, termostat, alarm, webkamery, zámky dverí a podobne. Takúto domácnosť si môžete vytvoriť veľmi jednoducho aj bez masívnej rekonštrukcie. Je to vďaka tomu, že v súčasnosti už spotrebiče fungujú na báze bezdrôtového pripojenia, vďaka čomu ich môžete úplne jednoducho ovládať.
Ako začať?
Prvoradým rozhodnutím je najmä výber medzi jednoúčelovou súpravou alebo centrálnou jednotkou. Pre majiteľov elektroniky značky Apple existuje aj jednoduchší spôsob, ktorým je systém Apple HomeKit. Tento nepotrebuje žiadnu centrálnu jednotku a v zásade len stačí nakupovať zariadenia, ktoré obsahujú osvedčenie o fungovaní s týmto systémom.
Jednoúčelové súpravy majú výhodnú cenu a jednoduchú inštaláciu. Stačí len kúpiť príslušné jednotky, vybaliť a umiestniť vo vašej domácnosti. Nevýhodou je to, že väčšinou ovládajú len malé množstvo funkcií a ich rozšírenie o ďalšie zariadenia nepripadá do úvahy. Prakticky z toho vyplýva, že na každú jednoúčelovú súpravu budete potrebovať vlastný „ovládač“, teda najčastejšie aplikáciu.
Centrálne jednotky sú v tomto výhodnejšie, pretože všetky zariadenia fungujú dokopy prostredníctvom jedného protokolu. Zároveň môžete kedykoľvek dokupovať ďalšie zariadenia a modernizovať vašu domácnosť. Jednoducho sa ovláda, no samotná inštalácia je už o niečo náročnejšia ako pri jednoúčelových súpravách.
Scény a profily v chytrej domácnosti
Medzi najväčšie výhody chytrej domácnosti patria najmä scény a profily. Aktiváciou profilu totiž spustíte rad príkazov, ktoré ovládajú niekoľko zariadení naraz. Príkladom takéhoto profilu je napríklad profil ráno. V tomto profile centrálna jednotka zapne rýchlovarnú kanvicu, roztiahne žalúzie, zvýši teplotu a rozsvieti svetlá. Jedným tlačidlom tak viete urobiť niekoľko krokov a tým ušetriť čas a námahu.
Okrem toho, že profily spustíte manuálne, môžete ich nastaviť aj časovo, tým pádom sa budú zapínať automaticky v stanovený čas. Môžete tak napríklad nastaviť, čo všetko sa má stať, keď odchádzate z domu a máte záruku, že na nič nezabudnete. Chytrú domácnosť si rýchlo zamilujete lebo vám ušetrí veľa času a starostí.
Photo by John Tekeridis from Pexels