Ako postupovať pri zrážke so zverou?

by spravca

Na Slovensku máme poriadny kus krásnej prírody a hôr, preto nie je vôbec výnimočné, keď sa na cestách stretneme s divou zverou. Zrážka so zverou je jedným z veľmi častých problémov motoristov. Často sa však stáva, že vodič po zrážke so zverou nevie ako má postupovať.

Po zrážke dodržujte tieto kroky

Zrážke so zverou často nedokáže zabrániť ani dodržiavanie rýchlosti v oblasti kde sú osadené značky, ktoré na výskyt zveri upozorňujú. Zrážke sa nemusí vyhnúť ani skúsený vodič, ktorý venuje ceste zvýšenú pozornosť, dodržiava rýchlosť a sleduje okraje cesty.

Ak sa teda v takejto situácií ocitnete, mali by ste mať na pamäti nasledovné kroky:

1.  Výstražná signalizácia a trojuholník

Po zastavení vozidla je potrebné čo najskôr zapnúť výstražnú signalizáciu, teda všetky štyri smerovky. Na cestu následne treba nainštalovať výstražný trojuholník, ktorý upozorňuje ďalšie autá na miesto nehody. Nezabúdajte pri tom na reflexnú vestu.

2.  Zviera na ceste

V prípade, že zviera ostane ležať na ceste a po zrážke nebeží ďalej, pristupujte veľmi opatrne. Ak je zviera zranené, držte si dostatočný odstup a nedotýkajte sa ho. Ak zviera po zrážke zahynulo, odtiahnite ho na kraj cesty aby ste zabránili prípadným ďalším škodám.

3.  Zavolajte políciu

Zviera nikdy nenakladajte do auta. Mohli by ste byť obvinení z pytliactva. Zavolajte políciu, ktorá upozorní miestny poľovnícky zväz.

4.  Zdokumentute miesto nehody

Ak máte uzatvorené havarijné poistenie auta či pripoistenie k PZP pre stret so zverou, budete musieť zabezpečiť dôkazy pre poisťovňu. Potrebná je fotodokumentácia z miesta nehody a v prípaade svedkov aj kontaktné údaje.

Prevencia je základ

Ak sa v oblastiach s vyšším výskytom divej zveri pohybujete autom častejšie, snažte sa byť vždy predvídavý. Pokúste sa byť na podobné situácie pripravený a rozhodne nepodceňujte ani dobré poistenie auta. Porovnanie PZP online a vybavenie aj s pripoisteniami pre stret so zverou dnes nie je žiadna veda a dá  sa zvládnuť v priebehu pár minút online

 

You may also like