Akú vybrať hadicu na polievanie?

by spravca

Hadice na vodu, alebo aby sme boli presní – záhradné hadice na vodu (pretože v záhrade sa môžu čerpať aj iné tekutiny), sú nevyhnutnou výbavou každého záhradkára – pravda, až za motykou a rýľom. Ale pri súčasných zmenách klímy sa veľmi rýchlo dostanú pred motyku.

Základným druhom hadice na vodu sú zelené tenkostenné hadice. Sú vyrobené z PVC materiálu a sú vystužené výpletom z polyesterových vlákien, ktoré tvoria tlakovú kostru hadíc. Ich rozmery sú štandardné v palcových (či imperiálnych) mierach, pričom najčastejšie používanými sú ½ a ¾ palca. Pokiaľ hovoríme o tlakovej kostre, nezaškodí spomenúť, že tlaková odolnosť tenkostenných hadíc je zvyčajne tesne na hrane toho, čo dodávajú vodárenské spoločnosti, čiže 5 barov. Problémom však môže byť, že tlak v potrubí môže byť zvýšený až na 6 barov.

Pokiaľ tieto hadice nezačneme používať v kombinácií so stop-ventilom, nemusí to byť problém. Ale ak plánujeme jeho používanie, mali by sme zvážiť aj použitie iných ako tenkostenných hadíc.

 

Napríklad hadice, ktoré sú predávané ako silnejšie a kvalitné záhradné hadice na vodu, vyzerajú takmer na nerozoznanie od tenkostenných. Ich steny sú však hrubšie a aj pri malých priemeroch zvládajú tieto hadice silnejší tlak vody. Ak teda vyberáte záhradnú hadicu, hľadajte  takú, ktorá má hrúbku steny aspoň 2 milimetre. Nie je síce natoľko ohybná, ale to v záhrade nie je až taký problém.

 

Štandardne sa hadice dodávajú v baleniach po 25 a 50 metrov. Pokiaľ plánujete riešiť trvalejšie povrchové rozvody vody po svojom pozemku, určite siahnite po hrubostenných hadiciach. Ich zloženie je rovnaké, ale hrúbka steny opäť o čosi vyššia a pri všetkých priemeroch je ich tlaková odolnosť stanovená na 10 barov.

Okrem hadíc na vodu nesmieme zabudnúť ani na príslušenstvo. Nejedná sa len o polievacie pištole a záhradné zavlažovače. Rovnako dôležitá je aj voľba trvanlivej hadicovej spojky (či už so stop-systémom alebo bez neho) a v záhrade sa isto uplatnia aj rozbočky.

 

Pokiaľ chcete zistiť skutočnú spotrebu vody pre konkrétnu plodinu či deň, nie je zlým nápadom na hadicu namonotovať ľahký prenosný merač prietoku. Ceny týchto zariadení sú veľmi priaznivé a môžu priniesť veľmi užitočné údaje, najmä pokiaľ neplatíte za vodu paušálne, ale presne podľa minutého množstva.

You may also like