241 tisíc áut na Slovensku nemá uzatvorené PZP

by spravca

Motoristi na Slovensku majú zo zákona povinnosť jazdiť na vozidlách, ktoré majú uzatvorené povinné zmluvné poistenie. Niektorí sa tomu však stále vyhýbajú. Prečo to nie je dobrý a nápad a čo vám hrozí? Čo robiť v prípade, ak sa stanete obeťou nehody, a vinník nemá uzatvorené PZP? Povieme si v článku.

Na čo slúži PZP?

Povinné zmluvné poistenie kryje vami spôsobené škody na majetku, živote a zdraví tretích osôb. Poisťovňa za vás uhradí náklady spojené napríklad s opravou auta poškodeného či liečbou zranení. Ak poistenie nemáte, hradíte ich sami. Suma sa pohybuje v niekoľkých tisícoch eur. Napriek tomu, stále 5 až 7 percent áut nemá PZP poistenie auta. Patria medzi ne aj garážované autá. Pokiaľ však majú svoje evidenčné číslo, PZP povinnosti sa nevyhnú.

Čo hrozí, ak nemáte PZP?

Pokiaľ vás zastaví policajná hliadka a odhalí, že jazdíte bez poistenia, čaká vás pokuta. Určite bude vyššia než 3000 eur. Uložiť vám ju môžu až do dvoch rokov od odhalenia. Preto je lepšie nehazardovať a splniť si zákonnú povinnosť. Jednoduchou a rýchlou pomocou je online kalkulačka PZP, ktorá vám ponúkne nezáväzné porovnanie ponúk na mieru. Ceny sú prijateľné a zmluvu uzavriete aj online.

Čo robiť, ak vinník nemá uzatvorené PZP?

Ak ste sa stali obeťou dopravnej nehody a vinník nemá PZP poistenie auta, nezúfajte. Náhrada škôd vám bude poskytnutá z poistného garančného fondu, ktorý spravuje Slovenská kancelária poisťovateľov. Vinník potom hradí túto čiastku im. Vám sa však môže stať, že na vyplatenie náhrady si naozaj počkáte. V niektorých prípadoch to môžu byť tri mesiace, no niekedy i pol roka.

Ak vás láka jazdiť po cestách bez povinného zmluvného poistenia, odolajte. Komplikácie spojené s náhradou škody či pokutou vám za to nestoja. Vyskúšajte zdarma službu online kalkulačka PZP a určite si nejakú z ponúk vyberiete.

You may also like