Ako vybrať vhodné krmivo pre psov

by spravca

Hovorí sa, že pes je najlepší priateľ človek. Vedeli ste však, že spomedzi domácich zvieratiek nám najčastejšie robia spoločnosť práve títo štvornohí maznáčikovia? Pravdepodobne z tohto dôvodu je sortiment krmív pre nich veľmi široký.

Zistite, čo pes potrebuje

V prípade, že sa do stravy vášho chlpáča nevyznáte, vybrať z rozmanitej ponuky to správne môže byť problém. Keďže je v rámci svojho životného štýlu každodenne odkázaný len nás, vyberať vhodné potreby pre psa a ideálny jedálniček je pre jeho zdravie nesmierne dôležité.

Potrebné je brať do úvahy hneď niekoľko základných faktorov:

1. Na veku záleží

Malé šteniatka vyžadujú stravu bohatú na energiu a živiny, podávanú v malých množstvách, no častejšie. Dospelé psy prijímať až toľko energie nemusia. Dôležité však je, aby zloženie krmiva pomáhalo ich starším kĺbom. Vápnik, minerály a vláknina sa postarajú o pohybový aparát psa aj tráviaci trakt.

2. Plemeno

Nie nadarmo sa na krmivách nachádzajú obrázky psov rôznych rás. Niektoré sú ilustračné, iné vám zas napovedia, ktoré sú vhodné pre toho vášho.

– Strava pre malé plemená by mala byť dostatočne prispôsobená ich slabším čeľustiam a rýchlemu metabolizmu. Ak váš psík váži do 10 kg, poobzerajte sa po krmive s väčším množstvom živín a kilojoulov na jednu dávku.

– Stredné a väčšie plemená s váhou od 10 – 40 kg majú priemernú spotrebu energie. Ich misky nevyžadujú špeciálne servírovanie, no napriek tomu má byť ich strava vyvážená.

– Veľké a ťažké psy, ktorých hmotnosť prekračuje 40 kg potrebujú dostatok svalovej hmoty, ktorá by posilňovala ich namáhaný pohybový aparát. Plusom je aj kĺbová výživa. Vyvarovať sa však treba prekrmovaniu, ktoré by mohlo viesť k nadváhe.

3. Zdravotný stav a životný štýl

Ďalším faktorom sú zdravotné problémy, ktoré by ste mali starostlivo sledovať. Či už to je obezita, alergie, zápaly alebo znížená obranyschopnosť, zmenou jedálnička dokážete chorému miláčikovi ľahko pomôcť. Vyberať môžete z nízkotučných a hypoalergénnych verzií či doplnkov, ktoré pomáhajú zvýšiť psiu imunitu.

4. Zloženie

Už vieme, že krmivá pre psov máme prispôsobovať hneď niekoľkým rozličným potrebám chlpáča. Poslednou, no nie menej dôležitou súčasťou rozhodovacieho procesu by malo byť zloženie.

Vyberajte krmivá s najväčším podielom kvalitného mäsa. Vyhnite sa však nešpecifikovaným druhom živočíšnych produktov. Jednou z najvýznamnejších zložiek stravy sú bielkoviny. Svojmu psovi doprajte minimálne 18%. Štedrejší však budete musieť byť pri šteniatkach a aktívnych psoch. Zdrojom energie sú tuky, ktoré by mali zaberať 9 – 20% zloženia. K vyváženej strave pomôžu 4% vlákniny a prítomnosť základných vitamínov. Napriek tomu, že sacharidy sú dôležitou súčasťou výživy, mali by byť obmedzené na minimum. Psy sacharidy nedokážu spracovať tak dobre ako ľudia a ich nadbytok môže viesť k obezite.

You may also like