Ako vybrať vhodné antiparazitiká pre psa alebo mačku

Ako vybrať vhodné antiparazitiká pre psa alebo mačku

by spravca

Vonkajšie i vnútorné parazity ohrozujú zdravie psov, mačiek a tiež ich pánov. Mnohí ľudia sa mylne domnievajú, že ak žije zviera v dome, tak je pred parazitmi chránené. Je to veľká chyba, pretože stačí jediná prechádza po vonku alebo stretnutie s iným zvieraťom a parazity napadnú aj vášho domáceho maznáčika. Preto nikdy nezanedbajte prevenciu a chráňte vášho milovaného psa či mačku pomocou antiparazitík.

Aké parazity ohrozujú zdravie mačiek a psov

Psov a mačky ohrozujú dve veľké skupiny parazitov. Prvou skupinou sú tie, ktoré útočia zvonku. Ide predovšetkým o blchy a kliešte. Druhá skupina sú parazity ničiace vnútorné orgány zvierat. Medzi tieto parazity radíme napríklad pásomnicu či škrkavky. Viete, čo všetko hrozí vášmu domácemu zvieratku po napadnutí týmito nebezpečnými návštevníkmi?

Blchy a kliešte

Blchy sú pre psov a mačky nepríjemné kvôli ich neustálemu hryzeniu. Zvieratá sa stávajú podráždené, nespia a ich únava sa prejaví apatiou i nechutenstvom. Niektoré zvieratá majú na blchy dokonca alergiu. Blchy u psa a mačacie blchy sú rizikom aj kvôli tomu, že prenášajú ochorenia. Najčastejšie ide o pásomnice radiace sa medzi vnútorné parazity. Postrachom všetkých chovateľov sú kliešte. Ich výskyt sa z roka na rok rozširuje a útočia prakticky kdekoľvek. Následky uštipnutia kliešťami sú často fatálne. Navyše sú mnohé choroby spôsobené kliešťom prenosné na človeka.

Pásomnice a iné vnútorné parazity

Zvieratá napadnuté pásomnicami trpia zvracaním či hnačkou. Pásomnice sa prenášajú oliznutím tváre na človeka, u ktorého sú príznaky ochorenia podobné. Nemenej nepríjemné sú parazity z rodu hlístov spôsobujúce anémiu. Vnútorné parazity môžu napádať aj srdce (vlasovce) alebo je ich prítomnosť menej nápadná, no vedie k úmrtiu zvieraťa (tenkohlavce).

Ako bojovať voči jednotlivým druhom parazitov

Na vnútorné parazity vám odporúčame podávať zvieratám antiparazitiká pre psov a mačky vo forme tabliet. Mnohé z nich pôsobia preventívne a ochránia zviera na dlhé obdobie. Okrem tabliet sú dostupné tiež pasty, ktoré niektoré zvieratá jednoduchšie skonzumujú. Tablety i pasty sú prispôsobené proti parazitom žijúcim v danej krajine. Ich zloženie zabíja najčastejšie vyskytujúce sa parazity na približne tri mesiace. Ak napriek tomu zviera ochorie, je nutné navštíviť veterinára, ktorý určí ďalší postup liečby. Vonkajšie parazity sa dajú odpudiť nielen prípravkami, ale tiež rôznymi pomôckami. Medzi chemické prípravky patria tekuté antiparazitiká proti blchám a kliešťom tzv. spot-ony. Tieto tekuté prípravky sa nanášajú na kožu zvieraťa, najčastejšie za krkom. Najviac využívanou pomôckou sú obojky. Obojky pomáhajú psom i mačkám odolať blchám i kliešťom v dospelej fáze i vo fáze lariev či vajíčok.

Ako vyberať prostriedky proti parazitom

Je prakticky jedno aký spôsob ochrany proti vnútorným a vonkajším parazitom použijete. Dôležité je to, aby pes i mačka daný prostriedok neodmietali a aby ste prípravok použili vo vhodný čas.

Výber prostriedkov proti vonkajším parazitom

V oblasti ochrany proti blchám a kliešťom veľa zvierat neznesie už spomínaný obojok. V tomto prípade na rad nastupujú spot-ony, ktoré je však nutné nanášať na kožu zvieraťa v pravidelných intervaloch podľa návodu (najčastejšie v perióde jedného mesiaca). Obojky majú výhodu v tom, že ochránia zvieratá na dlhšie obdobie. Niektoré obojky proti parazitom vylučujú účinné látky až 8 mesiacov. Obojky vyberajte podľa váhy a veľkosti psa či mačky. Neodporúčame vám sa spoliehať na babské rady alebo na repelenty. Na blchy a kliešte zaberú len málokedy, sú skôr vhodné ako prevencia proti hmyzu. Vždy majte po ruke špeciálnu pinzetu, ktorá vám v prípade napadnutia psa či mačky kliešťom pomôže rýchlo a efektívne kliešťa odstrániť.

Výber prostriedkov proti vnútorným parazitom

Proti vnútorným parazitom sú určené tablety a pasty. Nemusíte sa obávať, že by tablety váš domáci miláčik odmietal. Mnohé prípravky sú ochutené, takže ich zviera zožerie ako pochúťku. Pasty proti parazitom sú určené hlavne pre mláďatá a tehotné či dojčiace zvieratá.

 

 

 

 

You may also like