Ich dedina má 3000 obyvateľov. To im nebráni v hraní Bundesligy

by spravca

Šport potrebuje príbehy. Vlastne, keď si odmyslíme naháňanie sa za loptou, pukom či loptičkou, výsledky a trofeje, tak príbehy sú tým, čo robí šport športom, tým, čo robí toto odvetvie takým populárnym. Dnes bude reč o príbehu futbalového klubu z Hoffenheimu, ktorý patrí do najvyššej nemeckej súťaže. Na tom by nebolo nič extra, ale málokto vie, koľko obyvateľov vôbec Hoffenheim má. A že to nie je mesto, ale dedina. Na village.sk sme sa pozreli na to, aká futbalová mágia vzniká na vidieku.

Pri poslednom zrátaní ľudu v roku 2008 bolo zistené, že v Hoffenheime žije približne 3200 ľudí. To je menej ako v niektorých slovenských dedinách a diametrálne menej ako v Mníchove, Dortmunde, Berlíne, Kolíne či iných mestách, ktoré nastupujú v Bundeslige. Hoffenheim je projekt, v ktorom si miliardár splnil športový sen tým, že investoval veľké peniaze do futbalu. To ale nebráni investorom z tejto oblasti, aby viedli klub z najvyššej súťaže. Zo slovenských končín vieme, že futbal na vidieku má osobitú príchuť, že každú sobotu či nedeľu sa stretne takmer celá dedina, odohrá sa zápas a celá udalosť sa rozoberá ešte niekoľko dní. Nehovoriac o tom, že sa nehrá v rukavičkách a každý súboj má náboj, ako keby sa jednalo o finále Ligy majstrov. Veď nikto nechce neuspieť proti rivalovi z neďalekej dedinky.

Samozrejme, u nás sa to odohráva v amatérskych pomeroch. Niečo podobné majú aj v Anglicku, volá sa to Sunday League, hrá sa to logicky v nedeľu a stretávajú sa tam dedinské tímy plné odhodlaných futbalistov. Hrá sa tvrdo, hrá sa od začiatku do konca a vyhrať chce každý. Na taktiku sa príliš nemyslí a najpodstatnejšie sú zážitky. Dá sa hovoriť o akejsi forme športu v najčistejšej verzii. O financiách a veľkých prestupových čiastkach tu totiž nemôže byť reč. Tradične sa prestupuje za lopty, zemiaky, prípadne tréningové pomôcky.

Poďme ale späť k Hoffenheimu. Klub, ktorý má v názve TSG poriadne zamiešal karty v nemeckom futbale. Bundesligu vyhráva prevažne Bayern Mníchov, ktorý je favoritom, keď preberáme športové tipy, ale málokto pred vyše desiatimi rokmi čakal, že do boja o prvé miesta sa zapojí aj Hoffenheim. Svojho času dokonca viedol ligu, i keď nakoniec vedenie stratil. Každoročne je v Nemecku favoritom Bayern, ktorý naposledy vyhral aj pohár a Ligu majstrov. Dnes je TSG rešpektovaný klubm, ktorý strieda lepšie sezóny s horšími, ale zahral si aj v európskych futbalových pohároch. Áno, nezmenili sme tému, stále sa bavíme o klube z dedinky, ktorá má 3200 obyvateľov a ľudia z nej často cestujú za prácou do okolitých miest či okresov. Veď na vidieku veľa pracovných možností logicky nie je. Hoffenheim prináša so sebou veľa zaujímavých prípadov, jedným z nich je story trénera Juliana Nagelsmanna, ktorý prebral TSG veľmi mladý, ale podarilo sa mu dosiahnuť kvalitné výsledky. Dnes vedie Lipsko.

Chceme týmto poukázať na to, že nikdy nehovorte nikdy, že snívať nie je zakázané a niekedy sa jednoducho udejú veci, ktoré nemajú logický základ. Hoffenheim, malá dedinka, hrá jednu z najlepších ligových súťaží na svete. V Anglicku zas odpisovaný Leicester City v roku 2016 vyhral majstrovský titul, i keď pred sezónou bol na tento tím vypísaný kurz v hodnote 5000 k 1. V NHL zas v ročníku 2018/2019 triumfovali hokejisti St.Louis Blues, ktorí boli na prelome rokov beznádejne na poslednej priečke celej súťaže. Príbehy. Presne tak, ako píšeme v úvode, bez nich by šport nebol tým, čím je a často je to aj dôvod, prečo sledujeme konkrétne športy, kluby či hráčov.

 

You may also like