Ako na samé jednotky? Dôležitá je motivácia a kvalitný spánok

by spravca

Začiatok školského roka je tu a s ním aj honba za dobrými známkami. Hoci by rodičia nemali svoje deti do učenia nútiť, systém odmien a správna motivácia môže aj nenapraviteľných nezbedníkov prinútiť k otvoreniu učebníc. Zistite ako!

Málokto má doma školáka, ktorý by sa učil z vlastnej vôle alebo pre zábavu. Deti sa väčšinou snažia vyhovieť svojmu okoliu a do školy sa tešia hlavne na prestávky.

Každý rodič by mal preto vedieť, čo jeho dieťa v škole baví a prečo. Je to dejepis kvôli milej pani učiteľke, alebo chémia, pretože potomok miluje pokusy? V predmetoch, ktoré dieťa bavia, je potom dôležitá podpora a ďalší rozvoj, napríklad na voľnočasových krúžkoch.

Ani ostatné predmety by však nemali zostať bez záujmu. Dieťa by malo pochopiť, že aj keď sa chce stať pilotom a baví ho fyzika, je dôležité, aby vedelo tiež správne po slovensky. Ak sa ale dieťa naozaj snaží a napriek tomu s predmetom bojuje, mali by rodičia zľaviť zo svojich nárokov a uspokojiť sa s horšími známkami.

Trestať, či odmeňovať?

Všeobecne platí, že za neúspechy nie je dobré dieťa trestať. Škola sa pre neho totiž stane zdrojom stresu, od ktorého si pod vidinou trestu neodpočinie ani doma.

Systém odmien má tiež svoje pre a proti. Dieťa síce zdanlivo motivuje, v skutočnosti sa ale z učenia stane len prostriedok na dosiahnutie odmeny. Akonáhle ju dostane, všetko zabudne a pri častejšom opakovaní začne odmeny vyžadovať.

Rodičia by preto mali s odmenami šetriť a nemali by deťom sľubovať veci, ktoré slúžia primárne k zábave. Nový telefón alebo tablet je neprimeraná odmena za jednotku z testu a nová počítačová hra k lepším výsledkom v škole rozhodne nepomôže.

Chváľte a robte z učenia zábavu

Kľúčom k správnej motivácii je teda komunikácia a najlepšou odmenou by mala byť pochvala. Než aby ste sľubovali odmeny za jednotky, radšej deťom spríjemnite samotnéj učenie. Učte sa s nimi a predovšetkým im zaistite vhodné prostredie pre štúdium.

Základom by mal byť dobre osvetlený písací stôl a kvalitná stolička. Malých i väčších školákov ale určite poteší aj štýlový sedací vak s náplňou z PVC guličiek, do ktorého sa môžu zaboriť s učebnicou alebo knihou.

Dbajte na pravidelný spánkový režim

Nezabudnite ani na správne vybavenie postele.Vedci z nemeckej univerzity Tuebingen zistili, že sa deti, ktoré majú v noci dostatok kvalitného spánku, lepšie učia a nemajú problémy s koncentráciou.

O kvalite spánku rozhoduje predovšetkým matrac. Odporúčame detské matrace z ponuky českej spoločnosti Matrace Matex. Na rovnakom mieste potom môžete školáka nechať, aby si za odmenu vybral obliečky s obľúbenými rozprávkovými motívmi.

 

 

 

You may also like