Ako je najlepšie ošetriť drevo, aby vydržalo nepoškodené dlhé roky

by spravca

Tí, čo majú doma záhradný drevený nábytok alebo rôzne drevené dekorácie vedia, že po čase vyzerajú úplne inak, ako na začiatku. Zbaviť sa ich nie je najlepším riešením, pretože vďaka jednoduchej starostlivosti vám môžu robiť spoločnosť dlhé roky. Ako na to?

Ako bojovať proti nepriateľom dreva

Väčšina odborníkov má jasno v otázke, kto sú najväčší nepriatelia dreva. Ide o slnko a vlhkosť, ktoré ho vedia poriadne poškodiť. Okrem nich však negatívne na tento materiál pôsobia aj iné faktory a to kyslík, rôzne plyny, prach, mráz, dážď alebo piesok. Drevo je skvelá voľba nielen ako doplnok v domácnosti a na záhrade, ale aj ako materiál na výstavbu domu. Ten, kto ho chce použiť, by mal vedieť ako sa o neho starať a predĺžiť mu životnosť čo najviac je to možné. Ľudí presvedčí nielen dokonalý vzhľad, ale aj všestranné využitie a tepelnoizolačné vlastnosti. Ak starostlivosť o neho zlyháva, napadnúť ho môžu dokonca aj škodcovia alebo plesne. Vo väčšine prípadoch na ochranu postačia špeciálne prostriedky ako lazúra na drevo, povrchové nátery alebo impregnácie.

Nátery, farby a lazúry na drevo. Aký je v nich rozdiel?

Je množstvo spôsobov, ktoré je možné pri starostlivosti a ochrane dreva použiť. Dôležité je vybrať si ten najvhodnejší, aby bol výsledok taký, aký očakávate. Farby na drevo dokážu povrch prekryť tak, že jeho štruktúra nie je viditeľná. Dokonale dokážu materiál ochrániť aj pred rôznymi druhmi počasia a nemusíte sa obávať nechať ho v exteriéri. Farby nie sú paropriepustné a zvyčajne sa nanášajú na podklad. Použiť ich môžete aj na drevo, ktoré po dizajnovej a estetickej stránke nie je dokonalé. Takáto renovácia je však náročnejšia, na čo sa treba vopred pripraviť. Lazúra na drevo má úplne iné vlastnosti, pretože je polopriesvitná a štruktúra je pod ňou viditeľná. Drevo je pod ňou jemne zafarbené a chráni ho nielen pred mastnotou, ale aj mechanickými a poveternostnými vplyvmi. Náter sa pomocou nej renovuje a nanáša jednoduchšie ako krycou farbou, preto manipuláciu s ňou zvládne naozaj každý. Netreba zabúdať, že každé drevo umiestnené vonku by sa malo pravidelne ošetrovať lazúrou, inak zmení nielen vzhľad, ale môžu ho napadnúť aj škodcovia. Nie každý vie, kde sa dá k spomínaným výrobkom na ochranu dreva dostať, no nákup je veľmi jednoduchý. Zakúpiť sa ich dá aj z pohodlia domova od predajcu Bugy, kde si môžete vyberať z rôznych výrobkov. Okrem toho je v ponuke aj iný sortiment ako kozmetika, online drogéria, domáce potreby a mnoho iných.

 

You may also like