Čistenie fasády od lastovičiek - nevešajte hlavu, je to problém, ktorý má riešenie

Čistenie fasády od lastovičiek – nevešajte hlavu, je to problém, ktorý má riešenie

by spravca

Kto by nepoznal lastovičky, ktoré sú u nás bežne považované za poslov jari. Ich prílet po zimnej odmlke, na prelome mesiaca marec a v priebehu apríla, signalizuje príchod krajšej a teplejšej časti roka. Je určite zaujímavé ich pozorovať niekde v prírode, ale problém môže nastať, ak sa uhniezdia priamo pod vašou strechou, prípadne v rohu vášho balkóna. Radosť z ranného štebotu či z pozorovania kŕmenia lastovičích mláďat čoskoro vystriedajú starosti, čo robiť so znečisteným balkónom alebo v horšom prípade so znečistenou fasádou.

Čistenie fasády od lastovičiek nebýva vôbec jednoduché. Samozrejme, že žiadne drastické opatrenia, ako je napríklad odstránenie hniezda, pokiaľ v ňom lastovičky prebývajú, neprichádzajú do úvahy, keďže sú lastovičky zákonom chránené. Je však potrebné urobiť isté opatrenia do budúcna a pripraviť sa aj na jesenné čistenie fasády od lastovičiek.

Čistenie zateplenej fasády bez poškodenia

Ak ste už nestihli urobiť preventívne opatrenia pred príletom lastovičiek tento rok, určite na to nezabudnite v tom nasledujúcom. Je lepšie znečisteniu predchádzať, ako ho riešiť každý rok po odlete lastovičiek, čo by bolo finančne naozaj náročné.

Nateraz však bude potrebné vyriešiť v prvom rade práve to, aby bola vaša fasáda opäť čistá a hygienicky nezávadná. Je dôležité postarať sa dôkladné čistenie zateplenej fasády bez rizika poškodenia, čo si vyžaduje profesionálny prístup, či už ide o nánosy blata, ktoré znečistili fasádu počas budovania hniezda alebo o vtáčí trus. Čistenie zateplenej fasády od lastovičiek preto vždy ponechajte na tím odborníkov.

Prostriedok na čistenie fasád by mal zahŕňať aj dezinfekciu a ochranný náter

Profesionálne firmy zamerané na čistenie fasád používajú nielen špeciálnu technológiu šetrného čistenia fasády do hĺbky, ale aj špeciálny prostriedok na čistenie fasád, ktorý pozostáva z prostriedku určenému na čistenie, dezinfekciu fasády a tiež finálny ochranný náter, ktorý vašu fasádu ochráni na niekoľko ďalších rokov.

Prostriedok na čistenie fasád a ochranný náter chránia fasádu napr. pred plesňami a riasami, určite však nie pred lastovičkami. O tento typ ochrany sa musíte postarať niektorým z mechanických spôsobov, ako je napríklad umiestnenie umelého hniezda na iné bezpečné miesto, čím lastovičkám vytvoríte vhodné prostredie mimo vašej vyčistenej fasády.

You may also like