Vynálezy, ktoré svetu priniesli posledné desaťročia 20. storočia

by spravca

20. storočie bolo veľmi bohaté na významné vynálezy, z ktorých nejeden poznáme a používame dodnes. A tie ďalšie možno už trochu zapadli prachom, ale svojho času spôsobili doslova revolúciu. Ktoré napríklad?

Vynálezy z rokov osemdesiatych

V tom čase vyvinula americká spoločnosť IBM novinku v oblasti výpočtovej techniky. Bola ňou stará známa disketa, t.j. nosič dát, ktorú síce už dnes príliš nepoužívame, ale v tej dobe znamenala veľký pokrok, keďže tento revolučný vynález nahradil dovtedy používané magnetofónové pásky.

A Rubikova kocka, poznáte? Akoby nie, tento hlavolam má aj v súčasnosti mnoho priaznivcom. Vymyslel ju pritom ešte v 80. rokoch minulého storočia pán menom Ernö Rubik z Maďarska.

Svetlo sveta v tomto období uzrel aj prvý videorekordér, pod ktorý sa „podpísala“ firma Philips.

90 roky a patenty, ktoré stáli za to

V 90. rokoch sa vývoj rozhodne nezastavil a predstavené boli ďalšie novátorské vynálezy, na ktoré rozhodne stálo za to mať aj vlastný patent.

Trh s hudobnými nosičmi zaplavili kompaktné disky, spočiatku takmer výlučne z produkcie firiem Sony a Philips. A kazetám začal zvoniť rýchly umieráčik.

Okrem toho sa v hudobnom svete rozmohli počítače, čo malo za následok nástup elektronickej tanečnej hudby.

Koniec 20. storočia vo svete vynálezov

Registrovaná ochranná známka má svoje opodstatnenie, najmä, ak má chrániť a garantovať exkluzívne práva tvorcu špičkového vynálezu. Takými rozhodne boli aj tieto vecičky, ktoré svetlo sveta uzreli koncom minulého storočia.

Zrejme za vôbec najväčšiu udalosť tej doby možno považovať rozmach internetu. Celosvetová počítačová sieť, ktorej predchodcom bola sieť ARPANET, pôvodne zriadená Ministerstvom zahraničných vecí Spojených štátov amerických, sa natoľko rozmohla, že si dnes bez nej, v podstate “iba” o niekoľko rokov neskôr, už ani nevieme predstaviť svoj život. Alebo vieme?

V Škótsku sa zasa narodila prvá klonovaná ovca. A aby tých noviniek a pokrokov nebolo málo, britskí vedci predstavili prvú umelú ruku na svete, ktorú dokázali ovládať  nervové signály jej nositeľa. Protéza nazvaná Prodigits bola pripevnená na zápästie pomocou silikónovej pásky.

Ktorý z vynálezov je podľa Vás najužitočnejší? A bez čoho by sme sa naopak celkom poľahky zaobišli?

 

 

You may also like