Vaňa alebo sprchový kút? Poradíme vám

Vaňa alebo sprchový kút? Poradíme vám

by spravca

V starších rodinných domoch alebo bytoch časom príde na rekonštrukciu kúpeľne. V danom momente budete stáť pre dilemou či nechať v kúpeľni vaňu, alebo ju nahradiť sprchovým kútom. Podobné rozhodnutie čaká tiež na ľudí, ktorí plánujú stavať dom. Vaňa i sprchový kút majú svoje výhody a nevýhody, ktoré by ste pred konečným rozhodnutím mali zvážiť.

Vaňa verzus sprchový kút z hľadiska vzhľadu

Rekonštrukcia kúpeľne poriadne od podlahy znamená, že v kúpeľni vymeníte úplne všetko a budete sa snažiť o moderný vzhľad. V tomto smere sú vaňa a kúpeľňa na rovnakom stupni. Dizajnová vaňa na nožičkách môže vyzerať rovnako skvele ako sprchový kút. Výstavba sprchového kúta v bytoch má však svoje úskalia. Najlepšie vyzerajú kúty bez vaničky, ktoré vedú priamo do podlahy. Maximálne trendové sú sprchové kúty bez dverí, ktoré otvoria priestor kúpeľne. Lenže v tomto prípade musíte odtok viesť až do stropu suseda a dbať na spád potrubí. Nezaobídete sa tiež bez kvalitnej izolácie v celej kúpeľni. Z tohto hľadiska je  v byte vaňa lepšou voľbou.

Vaňa verzus sprchový kút z praktického hľadiska

Sprchový kút je v smere praktickosti na vyššom stupni ako vaňa. Sprchový kút nezaberá veľa miesta, posuvné dvere na sprchovom kúte vám umožnia vstúpiť bez prekážky rovno na podlahu, v kúpeľni vám zostane miesto na police a regály. Ušetriť miesto môže aj vaňa, ale len v prípade, že je umiestnite do rohu kúpeľne. Na druhej strane si v sprchovom kúte nikdy nemôžete dopriať ten pôžitok, ktorý sa dostaví po ponorení do teplej vody. Tento nedostatok prekrývajú sprchové kúty so zabudovanými masážnymi tryskami. Myslieť musíte do budúcna. Sprchový kút je bezbariérový, dokážete do neho vojsť bez pomoci. Z vane sa starší človek postaví s veľkými problémami a niekedy mu nepomôžu ani inštalované madlá. Naopak mladé páry ocenia vaňu, v ktorej okúpu deti alebo narýchlo operú oblečenie. Vaňa je tiež nenáročná na čistenie. Na dverách sprchového kúta sú je neustále vidieť vodný kameň. Do záhybov sprchy sa ľahšie dostane pleseň.

Vaňa verzus sprchový kút z hľadiska úspory

Je jasné, že kúpanie sa vo vani je menej úsporné ako sprchovanie. V sprche stačí namočiť pokožku, namydliť sa a následne zmyť penu. Napustenie vane naplno vás vyjde približne o dve tretiny drahšie ako sprchovanie. Navyše niektorí lekári kúpanie v teplej vode neodporúčajú.

Náš tip: Neviete sa stále rozhodnúť? Kompromisom je vaňa, ktorá má zabudovanú zástenu. Takto skonštruovanú vaňu môžete používať klasicky alebo sa za zástenou sprchovať.

 

 

You may also like