Najčastejšie rozmery matracov poznáme. Chybujeme ale v ich používaní

by spravca

Veľkosť matracov samozrejme závisí na veľkosti postele. Takže aj keď sa budeme venovať rozmeru matracov, bavíme sa v tú istú chvíľu aj o tom, akú veľkú posteľ si vybrať.

Aký veľký matrac či posteľ vlastne potrebujeme?

Naše byty nie sú obvykle príliš veľké. Aj keď predsa len bývame v rodinnom dome, alebo vo veľkom byte, na spálni, pokiaľ ide o priestor, šetríme najčastejšie a obvykle ju umiestňujeme do menších priestorov. Spálňu tiež často prepcháme iným nábytkom, predovšetkým skriňami. Ako inak, na úkor veľkosti postele. Ale veľkosť spacej plochy, teda matraca, má svoje pravidlá.

Matrace 120×200 cm

Aj keď by ste možno takéto ušetrenie priestoru uvítali, matrac 120×200 cm je vhodný iba ako komfortné jednolôžko. Pre dvoch je to miesto vhodné len na občasné vyspanie. Pokiaľ naviac máte postavu trošku viac pri tele, rozhodne vám ako páru podobná posteľ stačiť nebude. A dostatočným nie je ani matrac 140×200 cm.

Matrace 160×200 cm

Práve matrac 160×200 cm je najštandardnejším rozmerom matracov pre manželské postele, pokiaľ si teda kupujeme spojený matrac. Ak má každý z partnerov iné preferencie na tvrdosť matraca, či ak má jeden z partnerov výrazne vyššiu hmotnosť, je vhodné voliť dva martrace 80×200 cm.

Matrace 180×200 cm

Aj keď sa za kráľovský pokladá až matrac 200×200 cm, aj matrac 180×200 cm vám zaistí kráľovské spanie. Hodí sa do veľkých bytov, domov a spální. Ocenia ho partneri s nadváhou, ale tiež rodiny s deťmi, kde v posteli nikdy neskončia len dvaja. Takto veľká posteľ sa hodí aj pre rodiny s bábätkami, pokiaľ si maminka praje, aby dieťatko spalo s nimi v posteli a mohlo sa tak prirodzene dojčiť. Názory na bezpečnosť spania bábätiek v manželskej posteli sa rôznia. Pokiaľ ale nie ste rizikovou skupinou, teda obézna maminka, či obézny pár, nechodíte spať príliš unavený či nespíte extrémne tuhým spánkom, je spanie bábätka s rodičmi v jednej posteli užitočné pre jeho vývoj a vytvorenie si hlbokej citovej väzby s rodičmi.

You may also like