4 rady, ako vybrať správne oplotenie pozemku

4 rady, ako vybrať správne oplotenie pozemku

by spravca

Oplotenie predstavuje investíciu na dlhé roky. Ako si vybrať pletivo, ktoré je pevné, odolné, vzhľadovo atraktívne a cenovo výhodné?

Možno ste si mysleli, že vybrať si pletivo na oplotenie pozemku je záležitosť jednej návštevy v najbližších stavebninách. No realita vám ukázala pravý opak. Zvoliť si vhodné pletivo je proces, v rámci ktorého je dobré vziať do úvahy niekoľko skutočností. Ktoré sú to?

Zohľadnite účel, na ktorý bude pletivo slúžiť

Na trhu nájdete pestrú ponuku pletív. Na inštaláciu plotov sa najčastejšie používajú 4-hranné pozinkované a poplastované pletivá, zvárané pletivá v rolkách a zvárané panely. V každej kategórii nájdete viacero alternatív pletiva, líšiacich sa veľkosťou oka, hrúbkou drôtu, životnosťou, vzhľadom i cenou. Iné pletivo je vhodné na oplotenie pozemku v zastavanej časti mesta, iné na pozemok s tromi veľkými psami a iné na vymedzenie pozemku od okolia s dôrazom na maximálnu mieru súkromia.

Ak je vašou ambíciou oplotiť tenisový areál, vyberajte si z tenisových pletív. Na oddelenie predzáhradky od záhrady či oplotenie kvetinového záhonu poslúži okrasné pletivo. Výbeh pre hydinu spoľahlivo ohradí chovateľské pletivo. Pri stavbách nových budov je na nezaplatenie mobilné oplotenie, ktoré sa dá ľahko prenášať.

Pevnosť oplotenia nie je len o hrúbke drôtu

Stavba plota je nemalá investícia. Ak patríte medzi majiteľov nehnuteľností, ktorí chcú do neho dať peniaze len raz, snažte sa o dosiahnutie čo najväčšej pevnosti a odolnosti pletiva. Tie ovplyvňujú aj jeho celkovú životnosť.

Kľúčovým, ale nie jediným parametrom pri určovaní pevnosti oplotenia je hrúbka drôtu. Ak volíte z poplastovaných drôtených oplotení, vždy si pozrite údaj hovoriaci o hrúbke drôtu, nie celkovej hrúbke drôtu s poplastovaním. Ako príklad poslúži zvárané pletivo Plastirol. Vyznačuje sa hrúbkou drôtu 1,6 mm, s poplastovaním 2,1 mm. Avšak na trhu nájdete aj pletivá s drôtom v priemere 1,5 mm a menej. Majte sa na pozore, pretože takéto pletivo má zníženú pevnosť.

Okrem hrúbky drôtu majú na pevnosť plota vplyv aj ďalšie faktory. Pevné oplotenie domu získate vtedy, keď vyberiete pletivo s menším okom a väčším priemerom, resp. hrúbkou stĺpika. Zároveň stĺpiky osadíte v menšej vzdialenosti od seba a použijete väčší počet vzpier.

Nepodceňujte ani povrchovú úpravu. Zvárané pletivá v rolkách sú zhotovené z pozinkovaného drôtu s obsahom 50 g zinku na m2 a polyetylénu. Zvárané panely majú antikorózne úpravy buď v podobe žiarového zinku, alebo v kombinácii pozinkovania a polyesteru.

Do úvahy vezmite aj terén a náročnosť montáže

Nerovnosti terénu výborne kopíruje 4-hranné pletivo. Zvárané pletivo sa odporúča použiť do rovinatého, alebo plynule klesajúceho terénu. V prípade väčších nerovností je nutnosťou robiť odskoky.

Čo sa týka montáže, náročnosť inštalácie oplotenia zohľadnite najmä vtedy, keď ho budete robiť svojpomocne. Najjednoduchšie sa montuje oplotenie zo zváraných panelov.

Nezabudnite na potrebné príslušenstvo

Na zhotovenie plota vám ani zďaleka nestačí pletivo a stĺpiky. Pri 4-hrannom pletive sú nevyhnutnosťou vzpery, viazací a napínací drôt, napinák a príchytky na drôt z pvc. Neopomeňte záhradnú bránu, poprípade podhrabovú dosku.

Ako na nič nezabudnúť? Použite online plotovú kalkulačku, do ktorej zadáte potrebné údaje, ako napríklad typ oplotenia, konkrétny produkt, výšku a farbu oplotenia, (ne)použitie podhrabovej dosky, rozmery pozemku a počet záhradných brán. Kalkulačka vám behom niekoľkých sekúnd vypočíta, koľko financií na zhotovenie plota potrebujete a, samozrejme, poskytne kompletný výpis pletiva a príslušenstva.

 

 

 

You may also like