Keď človeku chýba empatia

by spravca

Len veľmi málo ľudí sa v dnešnej uponáhľanej dobe dokáže vcítiť do druhého človeka. Medziľudské vzťahy sa stále viac zhoršujú a často predstieraný záujem o človeka je len umelá snaha o udržanie dobrých vzťahov. Ľudia v dnešnej dobe už nie sú hlúpi a veľmi dobre vedia rozoznať, kedy to s nimi človek myslí dobre a kedy je to z jeho strany len vypočítavosť. Vcítiť sa do druhého človeka považuje väčšina ľudí za mrhanie časom. No keď sa sami cítia zle a druhí o nich nejavia záujem, cítia to ako hroznú nespravodlivosť.

Na jednej strane máme empatiu, teda schopnosť vedieť sa do druhého vcítiť, no na druhej asertivitu, teda schopnosť vyjadriť svoje názory a pocity otvorene. Obe sú pre náš život dôležité. Ak sa človek nechá zničiť len preto, že nevie byť asertívny a povedať nie, tak to môže mať negatívny dopad na jeho zdravie. Človek musí vedieť aj oddychovať. Nehanbite sa zaplatiť si last minute dovolenku napríklad na Sardínii a zamestnávateľovi povedať, že potrebujete oddych, aby ste načerpali sily.

Nielen v pracovných vzťahoch, ale aj v rámci rodiny sa môžete stretnúť s nepochopením a ignoranciou. Nie je nič neobvyklé, keď napríklad rodičia uprednostňujú jedného potomka pred druhým a vôbec nehľadia na to ako veľmi to môže jeho dieťa raniť a poznačiť. Vcítiť sa do človeka dokážu len ľudia, ktorí majú vyvinutú emocionálnu inteligenciu. O tom, prečo je empatia v dnešnej dobe taká dôležitá sa môžete dozvedieť z rôznych odborných kníh popredných psychológov. No ak sa chcete pozrieť na obraz dnešnej doby cez súčasné životy žien a ich rodín, tak Vám doporučujem najznámejšiu slovenskú autorku takýchto kníh, a to Táňu Keleovú – Vasilkovú. V jej románoch môžete vnímať čo prežívajú ženy v rôznych životných obdobiach a ako sa so vzniknutými situáciami dokážu popasovať.

FOTO: http://tiptravel.sk/

You may also like