Je váha jeden z najdôležitejších parametrov pneumatiky?

by spravca

Áno, váha je skutočne jedným z najdôležitejších parametrov každej pneumatiky. Totiž, ľahšie pneumatiky spôsobujú zníženie valivého odporu, a teda nižšiu spotrebu paliva i zníženú neodpruženú hmotnosť, čoho výsledkom je lepší výkon pre vozidlá počas brzdenia či zrýchľovania. Ľahšie pneumatiky ponúkajú dokonca lepší jazdný komfort a opotrebenie vozidla je nižšie.

Vďaka spomínaným výhodám sa väčšina výrobcov snaží znížiť hmotnosť pneumatík, a to pri každej nasledujúcej generácii. Páve nižšia váha pneumatík vedie k lepším výkonnostným parametrom, ako aj nižším výrobným nákladom a materiálom pre výrobcu. Táto situácia však môže byť často odlišná pri výrobe vysoko výkonných pneumatík, pretože hmotnosť je obzvlášť dôležitým parametrom. Tu spoločnosti často používajú moderné technológie a materiály, ktoré môžu spôsobiť, že letné pneumatiky Matador budú drahšie, aj keď sú ešte ľahšie.

Váha – faktor, ktorý si treba pri kúpe pneumatík všímať!

Vývoj sveta pneumatík jednoznačne smeruje k postupnému znižovaniu celkovej hmotnosti výrobkov. Hmotnosť, ktorá je nižšia, ako už bolo spomenuté, znižuje valivý odpor, znižuje priemernú spotrebu paliva a vplyv na životné prostredie. Avšak letné pneumatiky, ktoré boli vyrobené mimo tolerancie, sa považujú za nevyhovujúce, ba v niektorých prípadoch ich možno označiť za nebezpečné. Príliš nízka alebo príliš veľká hmotnosť vzhľadom na uvedenú pneumatiku môže naznačovať absenciu určitých komponentov pneumatiky, použitie nesprávnych zlúčenín, prítomnosť cudzieho telesa alebo nedostatok stability výrobného procesu. Testy pneumatík sú určené pre všetkých tých, ktorí chcú mať dokonalý prehľad o tom, aké je správanie konkrétnych typov pneumatík na ceste, akú veľkú spotrebu paliva môžete očakávať, aká je brzdná dráha či spomínaná hmotnosť pneumatiky.

 

You may also like