Začínate plánovať svoj budúci projekt a neviete vybrať správne pletivo na plot? Na trhu existujú viaceré typy pletiva a každé z nich má svoje výhody. Pre ktoré sa nakoniec rozhodnete?
Nie je náhodou, že práve pletivo na plot sa celkovo označuje ako jeden z najpraktickejších materiálov. Dá sa ním predsa len ohradiť akýkoľvek pozemok, záhrada alebo čokoľvek iné, na čo si len spomeniete.
Vďaka tejto jeho hlavnej výhode sa hodí do každého projektu, ktorý si možno teraz plánujete aj vy. Na čo všetko by ste mali upriamiť pozornosť ešte pred samotným výberom pletiva?
Účel pletiva
V prvom rade by ste si mali určiť, akú úlohu bude pletivo zohrávať vo vašom projekte. Zaujímate sa o typické pletivo na plot, potrebujete pletivo na podporu rastu živého plota alebo si chcete vo svojej záhrade vybudovať tzv. vertikálnu záhradu?
Pletivo na plot si predstavovať nemusíme, pretože každý z nás vie, na čo sa používa. Jeho hlavnou úlohou je ochrana pozemku, respektíve majetku a ľudí v ňom. Taktiež sa vďaka nemu vytvára súkromie vo vnútri pozemku.
Plotové pletivo vám môže poslúžiť aj ako základ pre vytvorenie živého plota. Pamätajte však na to, že toto je naozaj dlhodobý proces, ktorý vyžaduje dôkladnú a pravidelnú starostlivosť. Dbajte na to, aby ste však vybrali naozaj pevné a vysoké pletivo.
Vertikálne záhrady predstavujú novodobý trend, ktorý je možné vidieť v čoraz viac záhradách. Vďaka nim si môžete svoje kvety posadiť klasicky do kvetináčov, ktoré neskôr umiestnite na samotný plot. Tým sa vám šetrí miesto a vaša stena hneď ožije farbami vysadených kvetov.
Rozmery pletiva
Pri používaní plastového pletiva idú ruka v ruke s jeho účelom aj potrebné rozmery. Na trhu nájdete rôzne typy pletív, ktoré samotné majú viaceré varianty, či už výškové, dĺžkové alebo materiálové.
Základným rozmerom pri pletive je však jeho výška, ktorej výber sa odvíja od vašich požiadaviek. Je len na vás, ktorú si vyberiete, no u predajcov nájdete pletivo vo výške od 1 až do 2 metrov.
Okrem výšky by ste sa mali zamerať aj na veľkosť očiek a prípadne aj ich príslušenstvo. Predávajú sa spoločne so záchytnými stĺpikmi a vzperami, alebo si ich budete musieť kúpiť samostatne?
Typy pletiva
Jednotlivé pletivá sa od seba líšia najmä svojím prevedením a použitými materiálmi. Keď už teda viete, aký účel bude mať vaše pletivo a v akých rozmeroch ho potrebujete, stačí vedieť už len typ vhodného pletiva.
Plastové pletivo
Nenechajte sa oklamať názvom, plastové pletivo je v realite len poplastované a nie je celé vyrobené len z plastu. Jeho základ v skutočnosti tvorí kvalitný pozinkovaný drôt s priemerom od 1,65 mm, ktorý sa samozrejme odlišuje podľa rozmerov pletiva.
Poplastovanú časť tvorí PVC v hrúbke od 2,5 mm, ktoré chráni pozinkovaný drôt pred vonkajšími vplyvmi. V pomere cena/výkon sa označuje za jedno z najvýhodnejších pletív na trhu.
Zvárané pletivo
Plotové pletivo vyrobené z kvalitného drôtu v priemere od 1,6 mm je o niečo kvalitnejšie oproti plastovému pletivu. Svojou cenou sa stále drží na hranici výbornej ekonomickosti a tiež vyzerá moderne a esteticky.
Jeho nevýhodou oproti plastovému pletivu je to, že je vhodné len na rovné a plynule klesajúce povrchy, pričom pri väčších nerovnostiach sa s ním už ťažšie manipuluje. Výborne sa však hodí napríklad aj na už spomínanú vertikálnu záhradu alebo ako základ pre živé ploty.
Dekoratívne pletivo
Už ako z názvu vyplýva, tento druh pletiva je vhodný len na okrasné účely. Vďaka použitým materiálom dokonale kopíruje povrch, preto ho budete vedieť osadiť kdekoľvek a vašu záhradu vizuálne obohatí.
Medzi dekoratívne pletivá môžeme zaradiť aj gabiónový plot, ktorý vášmu pozemku zaručí dokonalé súkromie. Svojím dizajnom dokonale splynie s vašou záhradou, ktorej dodá nádych prírody.
Ak ešte stále váhate či si vybrať plastové pletivo, zvárané alebo iné, tak sa kedykoľvek môžete poradiť s profesionálmi na ploty. Všetky vaše otázky radi zodpovedajú, vypracujú návrh a dodajú všetko potrebné vybavenie.