Chystáme sa na pečenie: Aký plech si vybrať?

by spravca

Vianoce, Silvester, rodinná oslava, no pre dobrú gazdinku aj všedný deň, prinášajú dôvod na prevetranie plechov a pekáčov. Pre niektorých je pečenie vášeň, pre iných len nevyhnutnosť a povinnosť. Či už sa radíte do prvej alebo druhej skupiny, naše rady ohľadom výberu plechu sa môžu hodiť.

Vymastený plech, papier alebo silikónové formy?

Túto otázku si kladú i profesionálky. Je lepší klasický vymastený plech, ktorý možno používate aj Vy, alebo vystlať plechy na pečenie radšej špeciálnym papierom? Ak sa Vám nezdá ani jedna z týchto možností, stále je tu tretia a veľmi moderná alternatíva, ktorú predstavujú silikónové formy.

Klasické mastenie plechu

Dôležité je plech poriadne vymastiť maslom alebo iným stuženým tukom. Potom sa vysype hladkou múkou. Tento postup pozná asi každý. Pokiaľ ale chcete trochu experimentovať, namiesto masla použite olivový olej a múku vymeňte za strúhanku. Pri tomto spôsobe pečenia si dávajte veľký pozor, ako dlho sa Vaša maškrta nachádza v rúre, spodná vrstva cesta sa totiž zvykne pripáliť.

Papier na pečenie

Je naozaj praktickým pomocníkom, vďaka ktorému nie je nutné plech mastiť, ba ani vysypávať múkou. Jedlá pečené týmto spôsobom sú zdravšie a nemusíte sa obávať ani pripálenia. Riziko je tu oproti klasickému vymastenému plechu oveľa nižšie.  

Výhodou je aj úspora času, keďže umývanie takto vystlaného plechu Vám zaberie len minútku. Jedinou nevýhodou je asi, že ak chcete, aby Váš koláč vyzeral ukážkovo, bude potrebné orezať jeho okraje.

Silikónové formy

Táto moderná alternatíva si našla obľubu najmä u zaneprázdnených ľudí, ktorí neradi strácajú čas umývaním riadu. Výhodu je aj ich flexibilita, vďaka ktorej sa podarí aj bábovka, ktorú vyklápate ešte teplú. Môžete si vybrať z rôznych typov podľa toho, na čo ich chcete. Obzvlášť obľúbený je silikónový plech na muffiny. Odpadá tu teda starosť o obstaranie papierových košíčkov, ktoré sú pri iných plechoch nevyhnutnosťou.

Pravdaže, každý plech má svoje výhody aj nevýhody. Je na Vás, ktorý uprednostníte. O konečnom dojme z Vášho výtvoru však rozhoduje aj tanier, na ktorom ho budete servírovať. Taniere Tescoma si môžeme vybrať v rôznych tvaroch a farbách, a tak ich prispôsobíte podávanému jedlu i dizajnu Vašej kuchyne.

Pokiaľ ešte nemáte na tohtoročné sviatky napečené, tak šup-šup do toho! Prajeme veľa vydarených a chutných kúskov, no najmä to, aby ste si Vianoce užili naplno v kruhu blízkych. Pohoda a láska sú v tejto chvíli totiž najdôležitejšie. Úsmev milovanej osoby dokáže magicky rýchlo vyliečiť aj zo sklamania kvôli pár prihoreným koláčikom.

Foto: © [rh2010] / Dollar Photo Club, eshop.tescoma.sk

You may also like