Ako zazimovať bazén?

by spravca

Na jeseň prichádza čas na zazimovanie bazéna. Je nevyhnutné spraviť tento úkon v pravý čas tak, aby sme predišli prvým mrazom. Nie je nutné orientovať sa vonkajšou teplotou vzduchu, dôležitá je teplota vody v bazéne. So zazimovaním treba začať vo chvíli, keď je teplota vody medzi 10 a 12 °C. Ak je teplota vyššia môže dôjsť k množeniu baktérií, rias či plesní.

Veľkým pomocníkom je zimná ochranná fólia, ktorá bazén ochráni pred nečistotami, má dlhú životnosť a relatívne nízku cenu. Tieto praktické doplnky k bazénom Vám ponúkam spoločnosť Delfino. Okrem toho Delfino svojim zákazníkom ponúka kvalitné sauny, ako aj vírivky za veľmi priaznivé ceny.

V prvom rade treba začať s odstránením nečistôt pomocou sieťky, znečistené dno a steny pomocou špeciálneho vysávača. Po odstránení nečistôt je nutné niekoľkokrát dôkladne premyť pieskové filtre, následne je možné čiastočne vypúšťať bazén. V prípade stabilných filtračných prvkov je vhodné nechať v bazéne vodu na úroveň minimálne 20 cm pod najnižšie položené hrdlá odtokov. Voda by sa ani v zime nemala dostať nad ich úroveň, ani pri odmäku či dlhotrvajúcich dažďoch. Voda v trubkách by zamrzla a spôsobila veľké škody. Mobilná filtračná jednotka sa zazimuje jednoducho, odmontuje sa a odnesie do vnútorných priestorov.

Veľmi dôležitým úkonom je vypnutie centrálneho vypínača, keď mrazy začnú klesať pod -15°C. Vtedy je najbezpečnejšie motor i čerpadlo odpojiť a uskladniť na suchom a teplom mieste.

Pohodlným a finančne nenáročným riešením prekrytia bazénov je, ako sme už spomínali, zimná ochranná plachta. Pred zimným obdobím je vhodné vodu nachlórovať tak, aby sa zabránilo tvorbe rias a baktérií. Ak sa počas zimy na dlhší čas roztopí ľad, alebo naprší väčšie množstvo vody, je vhodné chlórovanie zopakovať.

Bezpečné zazimovanie predstavuje úkon, ktorým predĺžite životnosť vášho bazéna. Určite mu venujte dostatočnú pozornosť a čas. Ak zimujete prvýkrát, prípadne si neviete radi, určite sa obráťte na odborníkov. Rôzne bazény totiž vyžadujú rôzne postupy zazimovania. Ak túto činnosť nezanedbáte, na jar bude pre vás oveľa ľahšie rozbehnúť novú kúpaciu sezónu.

 

You may also like