Ako si vybrať ten správny konferenčný stolík do obývačky

by spravca

Je pravdou, že pri výbere nábytku do svojho príbytku si dávame mimoriadne záležať. Nečudo, veď chceme aby sme sa cítili ako v bavlnke. Práve preto veľmi dbáme pri výbere toho, čo náš domov pomáha spoluvytvárať. Cieľom je dodať domovu akési vyjadrenie, charakter, teplo, pokoj a istotu. Jednou z dôležitých častí nábytku je aj konferenčný stolík patriaci do obývačky. Poradíme vám pri jeho výbere.

Dá sa povedať, že obývacia miestnosť patrí medzi medzi tie najväčšie a najhonosnejšie vybavené miestnosti nášho bytu, alebo domu. V celku pochopiteľné vyjadrenie, pretože v obývačke trávime azda najviac času sledovaním televízora, rodinnými rozhovormi, oslavami, a aj návštevu spravidla vodíme hneď do nej s tým obligátnym: nech sa páči, posaďte sa. Mala by byť teda akousi výkladnou skriňou v istom slova zmysle.

Na konferenčný stolík sa upierajú všetky oči

Jednou z dôležitých častí našich obývačiek je aj konferečný stolík na ktorom servírujeme našej rodine a návštevám chutnú kávičku, zákusky, slané pečivo a rôzne nápoje. Z tohto pohľadu má takýto stolík svoju praktickú úlohu. Mnohí z vás sa teda isto pýtate, prečo ho považujeme za niečo dôležité, za niečo viac. No pozrite sa, povieme vám to takto. Pri vstupe do každej obývačky nám ako prvé padne do oka práve konferenčný stolík, pretože je zvyčajne situovaný v strede miestnosti, alebo niekde okolo neho. Preto si musíme dať veľmi záležať na jeho výbere.

Rozhodujeme sa podľa viacero jeho aspektov. Najprv sa zamerajme na veľkosť. Pochopiteľne, čím väčšia je obývačka, tým väčší musí byť aj konferenčný stolík už len z toho dôvodu, aby sa nestratil v tom rozľahlom priestore. A kedže stolík spravidla umiestňujeme vedľa sedacej súpravy, tak sa snažíme rozmerovo, aby ladil aj s ňou. Existujú nejaké tie všeobecné rady ako veľký má byť stolík vzhľadom k sedacej súprave. Odborníci uvádzajú, že ideálom je tak polovica, prípadne tretina z dĺžky sedačky. Dajme tomu, ale vždy berte do úvahy vaše osobné preferencie. Čo sa týka výšky stolu tak vaše kolená by mali byt na úrovni hornej dosky.

Drevená obývacia stena, drevený konferenčný stolík

Poďme sa pozrieť na to z akého materiálu by mal byť ten váš konferenčný stolík. V každom prípade by mal ladiť s obývacou stenou, ak ju teda máte. Napríklad, ak je stena z čerešňového dreva, pravdepodobne aj konferečný stolík by bol azda najvhodnejší drevený a pokiaľ možno z čerešnového dreva, alebo aspoň v jeho imitácii. Predpokladáme, že do vašej obývačky nebudete chcieť umiestňovať stolík z lacnej umelej hmoty alebo dokonca z tvrdeného papieru. To by bol skutočne extrém a v konečnom dôsledku by sa vám to ani nemuselo vyplatiť, pretože lacný materiál znamená značnú nestabilitu a ak nakladiete na stolík všetko možné, môže dôjsť aj k nepríjemnej nehode.

Aký má mať tvar váš konferenčný stolík, resp. v akom štýle by mal byť vyrobený. Tu je to o niečo jednoduchšie rozhodovanie. Do moderne zariadenej obývačky treba kúpiť moderný konferenčný stolík, aby jednoducho zapasoval a stal sa súčasťou celej obývačky. V tomto prípade neodporúčame žiadne pokusy. Aj tak, veľakrát ani nič nevymyslíte, len sa vrátite k odporúčaniu, aby všetko k sebe ladilo, aby stolík nepôsobil tým narúšajúcim dojmom, že tam nepatrí. Niekoľko nápadov ako jednoducho a vkusne zariadiť obývaciu izbu, nájdete napríklad v tomto článku. Ale späť k téme, akokoľvek by sa vám nejaký stolík v obchode páčil a pritom by nepasoval do vašej obývačky, radšej sa vzdajte túžby po ňom. Možno niekedy nabudúce.

A čo farba konferenčného stolíka. Tak tu by sa mohlo začať už experimentovať, pretože skombinovať sa dajú viaceré na prvý pohľad odlišné farby. Pravdaže, tu odporúčame poradiť sa s odborníkom, pretože s tvarom stolíka si ešte ako tak dokážeme poradiť sami, no ohľadom zvolenia vhodnej farby je to už trošku ťažšie. Mnohí z nás sú totiž obmedzení schopnosťou rozoznávať farebné odtiene, ktorých je skutočne neúrekom. Nehovoriac o tom, že každý výrobca si napríklad pod pojmom hnedá predstavuje niečo iné.

Z ponúk predajcov si vyberie každý

Nesmieme zabúdať ani na bezpečnosť. Volíme preto konferenčné stolíky stabilné, na štyroch pevných nôžkach, ktoré sú dostatočne široké. Rovnako, aj horná doska stolíka, alebo sklenená platňa by nemali mať ostré hrany. Nikdy totiž neviete čo sa môže prihodiť. Dôjde návšteva s malými deťmi a v dôsledku hry sa ľahko prihodí nepríjemný úraz, ktorému bolo možné predísť.

Posledné kritérium, ktoré treba vziať do úvahy je samozrejme cena konferenčného stolíka. Musíme si otvorene povedať, že väčšina z nás je finančne limitovaná, a častokrát sa musí vmestiť do viac, či menej istého limitu. Vtedy je ale bohužiaľ výber konferenčného stolíka náročnejší. Aj tak si ale myslíme, že stále je z čoho vyberať. Na slovenskom trhu pôsobí dosť výrobcov a dodávateľov cenovo prijateľného nábytku, takže vyberie si každý zákazník. Alebo najjednoduchšie je si spraviť taký vlastný rešerš na internete. Skôr než navštívite konkrétnu predajňu posurfujte si na webových stránkach s nábytkom, isto nadobudnete vedomosti, ktoré potom zúročíte pri kontakte s predajcom.

You may also like