3 tipy, ako sa obliekať do hôr počas zimy

3 tipy, ako sa obliekať do hôr počas zimy

by spravca

Počas leta vás chytila turistika tak, že si bez nej neviete predstaviť jeseň a dokonca ani zimu? Turistike sa dá za istých okolností venovať po celý rok. Musíte byť však pripravení na to, že zimný výstroj sa od letného líši. Nebude vám stačiť len tričko, krátke a dlhé nohavice alebo pláštenka. Zimné oblečenie sa skladá z viacerých častí a musí spĺňať isté kritériá. Prinášame vám 3 tipy, ako sa obliekať na zimnú turistiku.

1. Turistická obuv a zateplené ponožky

Od nôh sa chlad šíri veľmi rýchlo a bez zateplených ponožiek by ste túru v zime nezvládli. Nespoliehajte sa na dva páry obyčajných, ale kúpte si termo ponožky v špecializovanom obchode. Podobne postupujte pri výbere obuvi. Kvalitná turistická obuv je ochranou voči vlhkosti a chráni tiež pred mnohými zraneniami. Turistické topánky sa vyrábajú z rôzneho materiálu, ale pre zimný pobyt v horách odporúčame skôr kožené. Koža lepšie bráni prieniku vlhkosti do vnútra topánky a tam sa o ostatné postará membrána. Pánska i dámska turistická obuv má protišmykovú podrážku. V zime viac hrozí riziko pošmyknutia, a preto si kúpte skôr vyššie topánky, ktoré chránia členky.

2. Drobnosti, ktoré príjemne zahrejú

Od nôh sa dostávame k hlave. Súčasťou oblečenia je i čiapka. Okrem čiapky môžete hlavu v zime chrániť kuklou alebo špeciálnymi šatkami určenými pre turistov. Kukla i šatka ochránia hlavu i krk zároveň. Ak zvolíte obyčajnú čiapku, tak nezabudnite na nákrčník alebo šál. Jednou z drobností, ktoré turisti často podcenia, sú rukavice. Viete, že existujú dokonca vyhrievané, ktoré sa napájajú z batérie? Pocit studených rúk nie je príjemný a prsty sú navyše veľmi náchylné k omrznutiu. V zime na horách je slnko oveľa nepríjemnejšie ako v lete. Odraz slnečných lúčov od snehu vás dokáže poriadne oslepiť. Preto nezabudnite ani na ochranu očí v podobe okuliarov.

3. Vrstvenie je základ, zahrajte sa na cibuľu

Každý turista by sa mal v zime zahrať na cibuľu. Všetky vrstvy oblečenia majú svoju špecifickú funkciu. Špeciálna termo bielizeň hreje a odvádza vlhkosť z tela do ďalších vrstiev oblečenia. Ideálne sú tričká s dlhým rukávom. Druhá vrstva môže byť vo forme fleecovej košele alebo mikiny. Takáto vrstva oblečenia dobre reguluje teplotu a odvádza vlhkosť smerom von. Tretia vrstva je tá, ktorá zaručí teplotný komfort a chráni pred dažďom či snehom. Ide o nepremokavú bundu s membránou, ktorá by mala siahať pod zadok. Nikdy jej nesmú chýbať kapucňa, vrecká a pútka.

 

 

You may also like