3 tipy ako na osvetlenie spálne

by spravca

Mnoho ľudí pri zariaďovaní príbytku snov venuje všetku pozornosť náterom a nábytku, no výber svietidla odbije takmer bez rozmyslu. Kúpi hocijaké lacné svietidlo, ktoré uvidí ako prvé. Svetlo je pritom veľmi dôležité – ovplyvňuje nielen vaše zdravie, ale aj produktivitu, náladu či celkovú atmosféru. Každá miestnosť si žiada iné osvetlenie, podľa toho, čo v nej najčastejšie vykonávate. Čo potrebuje spálňa, izba zo všetkých najkľúčovejšia pre vašu regeneráciu?

  • Stavte na nepriame osvetlenie

Súčasný trend v interiérovom osvetľovaní uprednostňuje v miestnostiach určených na oddych a relax nepriame osvetlenie. Čo to znamená? Svetlo z lustru alebo z iného centrálneho stropného svietidla nie je namierené priamo do izby, ale smerom nahor, do stropu. Odtiaľ sa odráža a mäkko dopadá do celej spálne. Tým pádom nikoho neoslňuje, nerobí tiene, ale vytvára príjemnú tlmenú atmosféru. V spálni totiž hlavne relaxujete, svetlo potrebujete najmä na základnú orientáciu v miestnosti. Na to vám tlmené nepriame osvetlenie skvele poslúži a navyše vytvorí intímnu náladu.

  • Nezabudnite na nástennú lampičku

Veľmi praktické je nepriame osvetlenie v spálni doplniť o šikovné nástenné lampičky nad čelom postele. Ak zvyknete zaspávať s knihou v ruke, je to dokonca nevyhnutnosť, ak si chcete zachovať dobrý zrak čo najdlhšie. Pri čítaní si totiž cloníte buď samotným literárnym dielom alebo svojím telom a pri nepriamom osvetlení už vôbec nemáte dostatok jasného svetla pre pohodlné sústredenie sa na malé písmenká. Nástenné lampy sú tiež praktické, ak potrebujete ísť napríklad na toaletu uprostred noci – nemusíte sa báť, o čo cestou k hlavnému vypínaču zakopnete, pretože si rozsvietite hneď v posteli.

  • Dbajte na jednotný štýl

Dizajnová jednotnosť platí bez debaty v každej izbe, v spálni ale obzvlášť. Ako miestnosť určená na relax by vám mala navodzovať príjemný harmonický pocit i svojím dokonalým vkusným zariadením. Často opomínanou vlastnosťou svietidla je jeho estetika – rovnako ako doplnok oživí outfit ženy, je aj svietidlo čerešničkou na torte dizajnu miestnosti. Máte radi moderný minimalizmus s jeho jasnými líniami? Siahnite po metalických a sklenených svietidlách Luxera. Zbožňujete vintage? Zaveste si do spálne napríklad ručne vyrábanú lampu v štýle Tiffany. V žiadnom prípade ale štýly nemiešajte. Ultramoderný luster by v spálni plnej staromódneho nábytku a patinovaných dekorácii vyzeral nevhodne a cirkusantsky.

Nezanedbajte výber svietidla pre svoj domov snov. Premyslite nielen jeho umiestnenie, ale aj vaše potreby a prispôsobte ho dizajnu miestnosti. Vyberte si kvalitné produkty od prvotriednych výrobcov na profisvietidlá.sk a nechajte si ich priviezť až domov.

 

You may also like