10 tipov, ako si pripraviť vonkajší priestor na príjemné posedenie a letné grilovačky

10 tipov, ako si pripraviť vonkajší priestor na príjemné posedenie a letné grilovačky

by spravca

Leto je konečne pred nami. Od grilovania, stolovania pod holým nebom až po hry vonku a večierky pri bazéne. Prichádzajúce teploty signalizujú, že je čas dať si do poriadku exteriér vášho domova. Chcete si vytvoriť priestor, kde budete radi tráviť letné dni aj noci s vašimi najmilšími?

Tu je niekoľko tipov, ako si pripraviť vašu terasu či záhradu pre dokonalý priestor na príjemné posedenie a letné grilovačky.

Vytvorte viacero priestorov

Pri plánovaní záhrady alebo terasy myslite aj na to, aby ste si vytvorili viacero oblastí, kde budete môcť oddychovať a relaxovať. Čím viac rôznych miest na trávenie času na dvore, tým lepšie. Tak môžete vytvoriť priestory pre rôzne aktivity, s množstvom pohodlného sedenia, miesto na relax, grilovanie či pestovanie.

Zamerajte sa na súkromie

Tajomstvom oddychovej záhrady je súkromie. Od vysokých plotov, veľkých stromov až po zelené živé ploty a vonkajšie paravány, existuje veľa spôsobov, ako pridať viac súkromia na váš dvor alebo terasu. Ak jediným vonkajším priestorom, ktorý máte, je veranda, zvážte pridanie závesov okolo otvorov pre viac intimity. Ak žijete v mestskom prostredí s terasou, pravdepodobne sa budete musieť zamerať viac na pridanie veľkých rastlín, mriežok alebo zásten na ochranu súkromia.

Priestor na stolovanie

Priestor na stolovanie

Priestor na stolovanie

Stolovanie vonku počas leta je obľúbeným miestom, ktoré ocení nielen celá rodina, ale aj hostia. Keďže vonku budete pravdepodobne tráviť viac času, záhradný nábytok rozhodne nesmie chýbať. Vonkajšok môžete využiť buď na jedenie alebo na príjemné chvíle a rozhovory s rodinou či známymi. Najčastejšou voľbou je záhradná súprava, záhradné polohovateľné alebo závesné kreslá a samozrejme nezabúdajte ani na komfort, ktorý vám zaručia rôzne prikrývky a vankúše.

Miesto na odpočinok

Okrem miesta na sedenie by ste nemali zabúdať aj na možnosť úplného odpočinku. O maximálne pohodlie sa postará záhradná hojdačka, lehátko či hojdacie kreslo. Niekedy môže byť ale letné slnko príliš intenzívne a je potrebné sa pred ním chrániť. Chýbať by vám teda nemal ani šikovný slnečník, ktorý vám poskytne vytúžený tieň počas tých najväčších horúčav.

Inšpirácia: Ako zariadiť záhradu pre deti tak, aby sa na nej nenudili.

Grilovanie

Grilovanie

Grilovať síce môžete aj pri vode alebo na piknikovom mieste, no posedenie na vlastnej záhrade, terase alebo balkóne, je predsa len o niečo pohodlnejšie a jednoducho na nezaplatenie. Príjemné posedenie v záhrade sa bez​ grilu samozrejme nezaobíde. Práve ten sa postará o mnoho zábavných večerov s vašou rodinou a priateľmi.

K základom úspechu patrí samozrejme výber toho správneho grilu. Pre skúseného kuchára je určite vhodnejšou voľbou gril na uhlie a naopak niekto, kto griluje len občas, ocení skôr gril na plyn.

Zvoľte materiály odolné voči poveternostným vplyvom

Majte na pamäti, že nábytok dostane časom poriadne zabrať. Dážď, sneh, vietor, teplo, to všetko bude mať určitý vplyv na vaše vonkajšie vybavenie. Aby váš nábytok vydržal čo najdlhšie, investujte do predmetov vyrobených z odolných materiálov, ktoré odolajú vonkajším vplyvom. Nábytok by mal byt’ špeciálne vyrobený pre exteriér.

Vonkajšie osvetlenie

O príjemné letné večery sa do istej miery postará aj záhradné osvetlenie. Jeho strategické pridanie nielen osvetlí priestor, ale zároveň vytvorí aj určitú náladu a atmosféru. Či už to budú lampáše, svietniky alebo reťaz so svetielkami, čarovná atmosféra bude perfektným zakončením každej grilovačky a rodinného stretnutia. Navyše toto osvetlenie môže byť aj pomerne úsporné. Moderné a ekologické sú napríklad solárne lampy, ktoré sa cez deň nabijú slnečnou energiou a v noci svietia príjemným svetlom.

Rastliny a dekorácie

V záhrade by vám nemal chýbať ani dostatok zelene. Skvelým príkladom sú aj nádherné okrasné kvety. Okrem rôznych rastlín celkový vizuál vášho vonkajšieho priestoru záhrady podčiarkne aj voľba dekorácií ako sú pergoly, koberce, fontány či obrazy.

Tip: Viete ako ochrániť záhradu pred vašim psom?

Zábava

Zábava

Chcete, aby vonkajší priestor bol príjemný a pohodlný aj pre vaše deti? Vytvorte im miesto, kde si budú môcť užiť slnečné dni. Môže to byť napríklad trampolína, hojdacia sieť, hracia plocha alebo ohnisko na opekanie.

Nech už zvolíte čokoľvek, ťažiť z toho budú nielen deti, ale aj vy. Predstavte si ten nerušený pokoj, keď vaše deti budú vyčíňať na trampolíne a vy budete mať čas na čítanie knižky, rozprávanie sa s priateľmi alebo aj na upratovanie.

Bazén

Schladenie sa počas horúcich dní je takmer nevyhnutnosťou. Ak snívate o bazéne, no murovaný neprichádza do úvahy, upustiť od tejto myšlienky vôbec nemusíte. Poobzerať sa môžete aj po nafukovacom. Dnes je ponuka naozaj veľmi rozmanitá, určite si nájdete aj taký, do ktorého sa zmestí celá rodina. Ďalšou čoraz vyhľadávanejšou alternatívou sa stáva napríklad aj nafukovacia vírivka, ktorá je okrem toho aj nenáročná na údržbu.

Na to, aby ste si leto vychutnali čo najlepšie, je dôležité vytvoriť si priestor, v ktorom sa budete cítiť pohodlne a príjemne najmä vy. Dúfame však, že sme vás mohli inšpirovať a vaša záhrada bude tak plne pripravená na maximálny pôžitok počas celého leta.

 

Dominika Blchová, PoctiveSEO.sk

You may also like