Na čo je dobré myslieť pred kúpou turistickej obuvi

Na čo je dobré myslieť pred kúpou turistickej obuvi

by spravca

Turistická obuv je, ako už názov napovedá, ideálna (nielen) na horskú turistiku. Jej hlavným účelom je chrániť človeka pred bolesťami nôh, ale tiež poskytnúť vhodné vlastnosti pre zvládanie terénu. Patrí medzi nich napríklad pevná a tuhá podrážka či stabilná bočná opora.

Medzi jednotlivými druhmi turistických topánok existujú samozrejme veľké rozdiely. Preto je dobré sa pred kúpou informovať o dostupných možnostiach. V podstate ako keď kupujeme čokoľvek, či už je to bazénový vysávač, kávovar alebo funkčné oblečenie do dažďa. Rozdiely medzi jednotlivými produktami môžu byť výrazné a je dôležité brať ich do úvahy. Navyše, kvalitné turistické topánky môžu mať skutočne dlhú životnosť. Často ich využijeme o dosť dlhšie ako napríklad také svadobné obrúčky, ktoré by mali byť na celý život. Ale to už je zas iný príbeh.

Ako by sme teda mohli základne rozdeliť druhy turistických topánok a čo je dobré pred ich kúpou zvážiť? Pozrite sa na to s nami.

Základné rozdelenie turistickej obuvi:

  • Multifunkčná turistická obuv vhodná na ľahšie túry a každodenné prechádzky po okolí
  • Základná turistická obuv vyznačujúca sa lepšou bočnou oporou, pevnejšou podrážkou a vodeodolnými vlastnosťami materiálu
  • Vysokohorská turistická obuv s pevnejšou podrážkou a lepšou bočnou oporou
  • Pevná trekingová obuv vhodná do tých najťažších podmienok

Toto si určite premyslite:

Najdôležitejšie je zvážiť terén a klimatické podmienky (dážď/sneh/ľad/zima/teplo/veterno). Všeobecne však platí, že turistická obuv by ideálne mala byť, čo najľahšia, ale aj čo najpevnejšia. Ak ste však náchylnejší na vyvrtnutie členka, tým najdôležitejším aspektom pre vás bude, čo najpevnejšia topánka.

Koža alebo syntetika?

Pri výbere turistickej obuvi je rovnako dôležitý zvolený materiál. Tradične si môžete vybrať medzi kožou a syntetikou. Aké sú ich výhody a nevýhody?

Kožený materiál má body navyše predovšetkým v teplom a suchom počasí, kedy sa vyznačuje vysokým komfortom nosenia a celkovo býva stabilnejší a odolnejší než syntetické materiály. Na druhej strane je syntetika vhodnejšia do vlhkejšieho a chladnejšieho počasia. Čo sa týka vodeodolnosti je na tom síce rovnako dobre ako navoskované kožené topánky, ale je oveľa priedušnejšia a rýchlejšie schne.

Extra tip: V chladnom počasí je dobré zvoliť topánky s podšívkou.

 

You may also like