Tipy, ako si zabezpečiť súkromie na záhrade

by spravca

Každý túži po malom kúsku zeme, ktorý patrí výlučne jemu. Po mieste, kde si môže oddýchnuť, pestovať zeleninu či vyblázniť sa s deťmi. Bývanie v dome je úzko prepojené s pocitom bezpečia a súkromia. Chcete vedieť, ako si ho na tej svojej záhrade dopriať viac?

Pozor na zvukové ruchy

Súkromie na záhrade nepredstavuje iba dokonale ohradený pozemok, kde neprenikne žiaden cudzí pohľad. Už pred kúpou parcely či domu, by ste mali brať do úvahy aj zvukové „ruchy”, ktoré predstavuje okolitá cestná či vlaková doprava alebo hluk v priemyselných štvrtiach mesta. Do projektu domu určite zakomponujte aj návrh záhradného architekta, ktorý prípadné nedokonalosti vie šikovne zakamuflovať a vám tak spríjemniť samotné bývanie.

Nemusí to byť len kamenný múr…

Prvotná predstava súkromia na záhrade je často radikálna a scvrkáva sa na obraz domu, okolo ktorého je vystavaný kamenný múr, prípadne gabiónový plot. Takáto predstava je dosť extrémna a v drvivej väčšine prípadov vôbec nie je nutná. Nepreniknuteľne pôsobiace múry stačí vyčleniť pre najslabšie miesta pozemku a zvyšok vkusne rozčleniť do celkov, ktoré predstavujú vkusné oplotenie, živý plot, kry, stromy či záhony s vyššími okrasnými trávami. Takéto pestré návrhy pre oko pôsobia ladnejšie a z vašej záhrady dokážu vykúzliť ozajstný raj na zemi.

Pomôžu aj stromy

Pokiaľ je vaša záhrada obklopená vyššími budovami, zrejme nebude oplotenie záhrady stačiť. V tomto prípade boj s nedostatkom súkromia zlyháva nech je druh oplotenia akýkoľvek. Riešenie môžu predstavovať širokokorunné stromy. Na ich efekt si nejaký ten rôčik počkáte, no trpezlivosť v tomto prípade prinesie ovocie. V priebehu niekoľkých rokov vytvoria mohutnú korunu, ktorá odcloní skúmavé pohľady napríklad na vašu terasu a navyše poskytne vítaný tieň počas horúcich dní.

Tieniaca sieť ochráni rodinné súkromie

Je pochopiteľné, že nie každý má prostriedky na drahé investície spojené s dokonale vyzerajúcou záhradou. Najmä mladé rodinky sú rady, ak sa im s vypätím síl podarí dostavať dom. Všetky ostatné položky vrátane oplotenia pozemku musia chvíľku počkať. V takomto prípade dobrú službu odvedie aj tieniaca sieť. Jednoduchá a lacná záležitosť, ktorá čiastočne chráni vaše rodinné súkromie a zmierni nepríjemný pocit, že ste všetkým na očiach. Jej výhodou je aj UV stabilita a odolnosť voči poveternostným a klimatickým zmenám.

 

You may also like