Starostlivosť o masívny nábytok z borovice

by spravca

Na pohľad hrejivé, na dotyk príjemné, voňajúce prírodou a navyše nadčasové. Také je drevo. Pokiaľ máte doma aj vy drevený nábytok, nezabudnite, že je potrebné mu jeho krásu a funkčnosť oplácať. A to náležitou starostlivosťou. Nie je to nič zložité, nebojte.

Vďaka niekoľkým krokom zachováte drevu jeho lesk, bude vám slúžiť dlhé roky a nábytok bude stále vyzerať ako nový. Otázkou je, čo pre svoj drevený stôl, skriňu, komodu a ďalšie kúsky môžete urobiť. Poďme si preto spoločne povedať, ako sa starať o drevený nábytok všetkého druhu.

Opaľovanie ani kúpeľ drevu nesvedčia

Drevo je citlivé na vonkajšie vplyvy, či už je to slnečné žiarenie, vlhkosť, veľké teplo či mechanické ničenie. Je preto potrebné nábytok vo vašej domácnosti nielen dobre umiestniť, ale aj naň dávať pozor.

Masívny nábytok z dreva borovice by nemal byť vystavený priamemu slnku a stáť priamo pri okne. Časti, ktoré budú osvetlené, totiž môžu meniť farbu. Rovnako tak nie je dobré mať nábytok priamo pri radiátore, všeobecne sa odporúča odstup približne 50 centimetrov, aby drevo zbytočne nevysychalo. Berte do úvahy, že je to živý materiál, ktorý si potrebuje uchovať isté množstvo vlhkosti, aby nepraskal. Na čo si treba dať obzvlášť pozor, je voda. S tou sa drevo naozaj nepriateľmi. Jej vplyvom sa môže skrútiť, napučať, môžu sa rozlepiť hrany … Voda skrátka môže spôsobiť nenávratné škody.

Pozor preto dajte na to, aby váš drevený nábytok neprišiel do kontaktu s parou, horúcim riadom ani rozliatou vodou či inou tekutinou. Ak sa vám predsa len podarí na stôl či iný kúsok z dreva niečo vyliať, čo najrýchlejšie ho utrite.

Ak je váš drevený nábytok zničený vodou, skúste poškodený povrch obrúsiť a novo prelakovať. Ďalšou možnosťou je na povrch aplikovať odstraňovač šedých škvŕn (ten pôsobí tiež na škvrny spôsobené horúcim riadom, žehlením a podobne).

Na upratovanie s rozvahou

Ako sa starať o nábytok z masívu z hľadiska upratovania? Ani jeho čistenie neberte na ľahkú váhu. Rozhodne ho neutierajte mokrou handrou, nepoužívajte žiadne chemikálie, napríklad rozpúšťadlá a už vôbec nie abrazívne prípravky, ktoré by povrch nábytku mohli poničiť. Ideálne je mäkká prachovka navlhčená čistiacim prostriedkom.

Aj nábytok za oknom je z dreva

Dôkladnejšiu starostlivosť si zaslúži aj vonkajší nábytok z dreva, či už to je stôl, stoličky či lavice. Ten je vystavený úplne iným podmienkam ako ten v interiéri. Kvôli poveternostným podmienkam je dobré ho ošetrovať (kľudne aj niekoľkokrát do roka) olejom, prípadne raz za čas naniesť nový náter vrátane impregnácie. Nábytku ušetríte nejaký ten rok tiež tým, že ho na zimu schováte do pivnice či garáže.

 

 

 

You may also like