PZP vs. havarijné poistenie. Aký je rozdiel?

by spravca

Sadnúť za volant a vyraziť na cesty bez poistenia je v dnešnej dobe extrémne nebezpečný nápad. Ak nám túto myšlienku nevnukne intuícia alebo pud sebazáchovy, zastúpi ich zákon. Povinné zmluvné poistenie, je tak ako jeho názov napovedá, povinné. PZP však nie je jediná poistka, ktorú pre naše auto môžeme zaobstarať. Viete, aké ďalšie produkty poisťovne ponúkajú, ako fungujú a aký je medzi nimi rozdiel?

Vodičov sprievodca poisteniami.

Aktuálne na trhu vnímame 2 základné poistenia auta. Havarijné a povinné zmluvné. Základný rozdiel medzi nimi je ten, koho chráni pred škodami v prípade nehody.

Havarijné poistenie, taktiež známe ako dobrovoľné poistenie motorových vozidiel chráni vozidlá pre prípad ich poškodenia alebo prípadného zničenia. Obsahuje aj faktory ako odcudzenie alebo živelné pohromy. V porovnaní s PZP kryje opravy a ceny na aute s maximálnym stropom aktuálnej trhovej hodnoty nášho vozidla to znamená, že ak z nedbalosti alebo z nezodpovednosti spôsobíme dopravnú nehodu s účtom od automechanika nám pomôže práve havarijná poistka.

Povinné zmluvné poistenie je povinnou súčasťou každého motorového vozidla, s ktorým sa vyberieme na cesty. Povinnosť uzavrieť ho nám ukladá právny predpis najmä z dôvodu nároku na náhradu škody poškodených. Ráta sa s predpokladom, že vodič, ktorý spôsobí dopravnú nehodu by mohol vyhlásiť svoju insolventnosť, čiže neschopnosť zaplatiť za škody, ktoré napáchal. Povinné zmluvné poistenie nás pred týmto na cestách vzájomne chráni.

Pripoistenia – zbytočné príplatky alebo kľúčové rozdiely?

Povinné zmluvné poistenie má svoju zákonom predpísanú formu, ktorá je na celom trhu v podstate identická. Čo však delí zrno od pliev na trhu poistení sú pripoisťovacie služby. Práve vhodnou kombináciou týchto doplnkov môžete dokonca nahradiť mnohé aspekty havarijneho poistenia ako živelné pohromy, bežné opotrebovanie čelného skla a iných súčastí, pripoistenie stretu so zverou a mnohé ďalšie.

Pripoistenia teda vôbec nie sú zbytočné a môžu urobiť v krízových situáciách zásadné rozdiely. Je pravdou, že častokrát môžu nahradiť havarijné poistenie, no nikdy ho nenahradia úplne.  Vďaka webovej aplikácií pre online porovnanie PZP môžete zistiť, koľko by vás potenciálne pripoistenia stáli a sami zhodnotiť, či je to pre váš prípad výhodnejšie.

 

 

 

You may also like