https://www.village.sk/wp-content/uploads/2021/10/Pohon-4x4-je-pre-traktory-nutnostou.jpg

Pohon 4×4 je pre traktory nutnosťou

by spravca

Nie je to tak dávno, čo sme sa s pohonom všetkých štyroch kolies stretali len pri terénnych automobiloch či traktoroch so zalamovacím rámom a prednými a zadnými kolesami rovnakých rozmerov. V súčasnosti už štvorkolesový pohon dominuje pri väčšine silnejších traktorov. A nie je sa čomu diviť. Veď práve vďaka nemu dokáže traktor využiť svoj výkon na maximum a byť tak efektívnejším pomocníkom v každom type terénu.

Stvorené do terénu

Traktory sú konštruované tak, aby zvládli aj tie náročnejšie pracovné činnosti a poradili si aj v ťažkom teréne. Tým, samozrejme, nemyslíme kosenie upraveného rozľahlého trávnika. Výkonné traktory s pohonom všetkých štyroch kolies využívajú prevažne hospodári či mestá v rámci komunálnych služieb. Možno by to na úvod chcelo pár slov o tom, čo vlastne pohon štyroch kolies je a aký je jeho význam pre traktory.

Pohon 4×4 sa využíva všade tam, kde na prenos veľkého výkonu už dve kolesá nestačia. V prípade traktorov je to o to špecifickejšie, že v prevádzkových podmienkach je zaťaženie prednej a zdanej nápravy väčšinou rozdielne, čo sa, samozrejme, dotýka aj zaťaženia predných a zadných kolies. Tým, že cez trojbodový závesný systém pripojíme za traktor napríklad plne naloženú vlečku, bude zadná náprava podstatne viac zaťažená ako predná. Pri rozjazde alebo ťahaní nákladu do kopca by sa tak stalo, že s pohonom dvoch kolies by sme si veľmi nepomohli. Práve preto je v prípade raktorov pohon štyroch kolies taký potrebný.

Výhody odpojiteľného 4×4 pohonu

Traktory značky Branson sú jasným príkladom toho, ako odpojiteľný pohon 4×4 dokáže urobiť z bežného záhradného traktora profesionálny a výkonný stroj. Pripojiteľný predný pohon a uzávierka zadného diferenciálu sú zárukou toho, že traktor sa dokáže plynulo pohybovať bez ohľadu na to, ako je zaťažený či v akom teréne sa práve nachádza. Výhodou odpojiteľného pohonu 4×4 je hlavne to, že ak to pracovné podmienky traktora nevyžadujú alebo nie je zaťažený, jednoducho predný pohon odpojíme. Znížime tak trenie v prevodoch vo chvíli, keď pohon štyroch kolies nepotrebujeme. Tým, samozrejme, dochádza tiež k nižšej spotrebe paliva, čo sa v konečnom dôsledku odzrkadlí aj v efektívnejšom využívaní nášho štvorkolesového pomocníka.

Spoločnosť Kocht.sk, ktorá je autorizovaným predajcom traktorov Branson, má vo svojom portfóliu niekoľko typov kompaktných traktorov, ktoré sa okrem bohatého príslušenstva môžu pochváliť tiež veľkým výkonom a už spomínaným odpojiteľným pohonom 4×4. Pri kúpe traktora je potrebné zvážiť niekoľko faktov, ktoré výrazne uľahčia výber konkrétneho typu. Dôležité je, na aké účely traktor budeme využívať či v akom type terénu sa bude pohybovať. Pokiaľ si s výberom vhodného typu nie sme istí, nie je hanbou požiadať o pomoc autorizovaného predajcu. Ten na základe dlhoročných skúseností dokáže najlepšie posúdiť našu situáciu a navrhnúť nám to najlepšie riešenie.

 

You may also like