Nepodceňujte osvetlenie schodiska: 5 rád, ako si vybrať to správne

Nepodceňujte osvetlenie schodiska: 5 rád, ako si vybrať to správne

by spravca

Nikde vo viacpodlažnom dome alebo mezonetovom či mezanínovom byte nemá osvetlenie takú dôležitú bezpečnostnú funkciu ako na schodisku. Neznamená to však, že pri plnení jednoznačného účelu nemôže schodiskové osvetlenie zároveň vyhovieť aj estetickým nárokom.

Myslite na osvetlenie schodov vrátane spínačov už pri projektovaní

Jednoducho sa vám nesmie stať, že si dolu zapálite svetlo a hore ho nebudete mať ako vypnúť… Vďaka precíznemu plánovaniu výstavby či prerábky sa vyhnete dodatočnému zvyšovaniu rozpočtu, kompromisným improvizáciám, neuspokojivým riešeniam. Prioritou musí zostať dokonalá orientácia v priestore: mätúce tiene, optické ilúzie a taktné maskovanie nedostatkov sú neprípustné.

Bodové? Nástenné? Či dokonca závesné?

Nasvietenie jednotlivých „šteblíkov“ (odborne sú to nástupnice) – zvislo zatvorených alebo „priehľadných“ (rebríkové schody bez tzv. podstupníc) – môžete vyriešiť bodovkami zapustenými priamo v korpuse schodov, prípadne vo vretene, čiže nosnej konštrukcii točitého schodiska.

Alternatívami najmä pri plochách zo špecifických materiálov typu dreva či dizajnových dlaždíc sú bodové svietidlá integrované do stien na úrovni členkov alebo sústava nástenných svietidiel. Pompéznym okrasným akcentom točitého schodiska bez stredového vretena môže byť závesné svietidlo.

LED pásiky to istia

Samozrejme, do diania aj v tejto časti príbytku môžu vstúpiť LED pásiky ako osvedčený univerzálny pomocník. Majú moderný vzhľad, rovnomerne osvetľujú daný priestor, spĺňajú najsledovanejšie prevádzkové kritériá a zväčša k tomu poskytujú aj variabilnú intenzitu i farebnosť prostredníctvom smart spínačov alebo diaľkového ovládania.

LED pásiky sa dokonale hodia aj na vyznačenie podesty (plocha medziposchodia) viacramenného schodiska, bočného profilu schodiska a opierok na ruky popri stene, respektíve na vrchu zábradlia. Jednoducho sú osvedčenou záchranou v každej situácii, nie však cnosťou z núdze.

Nočný režim si vyžaduje teplé biele svetlo

Pozor, osvetlenie nesmie svojím nastavením oslňovať kráčajúcu osobu. Tejto požiadavke sa však dá vyhovieť aj tým, že svetelný lúč je čo najrozptýlenejší a prekrytý matným krytom.

Pridanou hodnotou osvetlenia schodiska je možnosť nastaviť nočný režim s pohybovými senzormi a tlmenejším jasom, ktorý vás neoberie o spánok po návrate z kuchyne či toalety. Ideálne na to je teplé biele svetlo. Dbajte na nastavenie dostatočnej rezervy na časovači.

Stĺpikové svietidlá sú populárnym riešením pre exteriérové schodiská

Vonkajšie schody ku vchodu alebo medzi rôznymi úrovňami terénu v záhrade si nevyžadujú natoľko sofistikované riešenia, sú však o čosi náročnejšie na inštaláciu aj napájanie a musia byť odolnejšie. Výhodou je, že exteriér zväčša pri schodiskách poskytuje priestor aj na populárne stĺpikové svietidlá či patinované rustikálne lampy s imitáciou hrdze.

Potrebujete poradiť pri výbere optimálneho osvetlenia pre vaše schodisko? Využite skúsenosti našich expertov.

You may also like