Najvyšší čas na prezutie pneumatík

by spravca

Väčšina vodičov si uvedomuje, že už je najvyšší čas na prezutie zimných pneumatík za letné. Pokiaľ tak nespravíte, ohrozujete seba aj ostatných. Zimné pneumatiky sú totižto vyrobené tak, aby poskytli v zimnom a nepriaznivom počasí tie najlepšie jazdné vlastnosti. Avšak v letných mesiacoch ani zďaleka nedosahujú také vlastnosti, ako práve letné pneumatiky. Tie sú svojim materiálom a konštrukciou prispôsobené tak, aby v teplých mesiacoch poskytli vodičovi bezpečnú a komfortnú jazdu. Okrem toho znižujú spotrebu pohonných hmôt, čo určite radi oceníte.

Zimné pneumatiky nie sú vhodné do teplôt, ktoré presahujú 7°C. Brzdná dráha vozidla sa výrazne predlžuje, čo je podľa odborníkov asi až o 20%. Letné pneumatiky nie sú tak hlučné, komfort jazdy je oveľa kvalitnejší a verte, že celkové odpruženie vozidla je oveľa lepšie. Pokiaľ ste si pneumatiky ešte nestihli prezuť, pokojne tak môžete spraviť v špecializovanom autoservise. Budete mať istotu, že pneumatiky sú bezpečne prezuté. Aj obyčajná výmena pneumatík má svoje pravidlá, ktoré ak sa nedodržia, môžu spôsobiť poškodenie niektorých častí vozidla. Treba si uvedomiť, že aj rozmery pneumatík sú veľmi dôležité a každé vozidlo ich môže mať odlišné.

Prečo je geometria kolies dôležitá?

Nezabúdajte na správnu geometriu kolies, ktorá určuje to, či sa vaše kolesá správne točia. Kontrolovať by sa mala približne raz ročne, takže si pri výmene pneumatík dajte rovno skontrolovať aj geometriu kolies. Odborníci však doporučujú previesť kontrolu geometrie aj vtedy, keď ste na diaľnici „narazili“ na väčšiu nerovnosť alebo dieru. A to sa v prípade slovenských diaľníc môže stať každú chvíľu. Geometria kolies je dôležitá pri zachovaní životnosti pneumatík, takže by ste ju určite nemali podceniť.

Ktoré disky sú počas leta vhodnejšie?

Ak by ste chceli zmeniť a vylepšiť vzhľad vášho automobilu, jednou z možností je investovať do hliníkových diskov. Hliníkové disky alebo alu disky pomáhajú okrem estetického vzhľadu k zníženiu hmotnosti vozidla a poskytujú  tie najlepšie jazdné vlastnosti. Hliníkové disky omnoho lepšie odvádzajú teplo a dochádza k výraznému ochladzovaniu vašich pneumatík, čo oceníte najmú v letných a horúcich mesiacoch. Dokonca sa nemusíte starať ani o ich údržbu, raz za čas vám postačí voda a mydlo.

Niektorí zase uprednostňujú plechové disky, ktoré sú samozrejme lacnejšie. Tie sa však odporúčajú využívať najmä počas zimných mesiacov a to z mnohých dôvodov. Tým najdôležitejším faktorom je bezpečnosť. V zime sú cesty zamrznuté a často upravované, čo môže spôsobiť nečistoty v brzdovom systéme. V prípade plechových diskov vám nič také nehrozí. Sú vyrobené zo špeciálneho materiálu, ktorý je odolný voči nečistotám. V lete je však lepšie uprednostniť hliníkové disky, ktoré vyzerajú lepšie a sú omnoho vhodnejšie na letné mesiace.

Kde vymeniť pneumatiky ?

Pokiaľ ste sa rozhodli pre výmenu pneumatík, kontrolu geometrie ale nákup autodielov, pokojne tak môžete spraviť na pneumatiky.sk.  Poskytujeme predaj pneumatík a veľkého množstva autodielov, ktoré radi ocenia všetci aktívni a zodpovední vodiči. Predajňa a pneuservis sa nachádza medzi cestou smerom na Bratislavu a smerom na Senec. Kvalita a tie najnižšie ceny na trhu sú u nás samozrejmosťou. Okrem toho si môžete množstvo autodielov objednať priamo na internetovom obchode pneumatiky.sk a my vám ich dodáme priamo ku vám domov.

 

FOTO: Foton / Dollar Photo Club

You may also like