Kódex slušného chovania platí aj pre pobyt v prírode

Kódex slušného chovania platí aj pre pobyt v prírode

by spravca

Základy slušného chovania získavajú malé deti od rodičov. Neskôr nás v škole učia niečo viac o etike a psychológii človeka. Okrem slušného správania v spoločnosti a k druhým ľuďom by sme mali ovládať aj kódex slušného chovania počas pobytu v prírode. Ak by všetci turisti kódex dodržiavali, naše lesy by boli čisté a zvieratká spokojné. Ktoré zásady v prírode by mal dodržiavať každý návštevník lesa?

Na pobyt v lese sa náležite pripravte

Aby bol váš pobyt v prírode bez problémov a vy si ho mohli užiť, tak sa na turistiku dobre pripravte. Zoznámte sa s trasou, jej trvaním, počasím a vhodne sa oblečte i obujte. Práve turistická obuv je pre turistu najdôležitejšou časťou výbavy. Turistické topánky sa postarajú o to, aby vás chodidlá neboleli ani po hodinách túry a podošva týchto topánok o to, aby ste sa nepošmykli. Pánska a dámska turistická obuv je odolná, trvácna a sadne vám skvele. Drobné veci, jedlo a pitie uložíte do športového ruksaku, do rúk uchopte trekingové palice a nič vám nebráni v tom, aby ste spoznávali nádherné zákutia hôr.

Odneste si z lesa všetko, čo ste tam priniesli

Aj vás hnevajú odpadky pohodené v lese? Prvým bodom kódexu turistu je to, aby si z lesa odniesol všetko, čo tam priniesol. V ruksaku majte pripravené papierové vrecko, do ktorého uložíte zvyšky jedla či obaly. V prípade, že nájdete v lese neporiadok po iných ľuďoch, zoberte so sebou aj tento odpad.

Neodnášajte z lesa to, čo vám nepatrí

Druhé pravidlo je vlastne protipólom prvého. V lese by ste nemali trhať rastliny, plodiny a poškodzovať stromy. Toto pravidlo platí na sto percent v chránených krajinných oblastiach a parkoch. Samozrejme, že v lese za domom si môžete nazbierať zopár malín alebo ísť na hríby.

Pohybujte sa len tam, kde je to povolené

V niektorých chránených lesoch nie je povolené zísť mimo vyznačených trás. Tento zákaz má zmysel pre vás, prírodu i zvieratká. Mimo trás môže byť terén nebezpečný alebo sa na danom území nachádzajú zvieratá, ktoré by ste vyplašili a mohli by vás napadnúť. Zároveň by ste mohli poškodiť chránené rastliny. Uvedomte si tiež fakt, že automobil do lesa nepatrí. Nechajte ho na vyznačenom parkovisku.

Les nie je táborisko ani fajčiarsky salón

Toto leto bolo veľmi suché. V horúcom počasí stačí malá iskrička, dokonca aj z cigarety, a oheň môže zničiť hektáre lesa. V lese nesmiete zakladať oheň mimo oficiálnych kempov. Ak je v danom území táborenie povolené, založte oheň minimálne 50 m od okraja lesa a mimo suchej trávy.

 

You may also like