Chráňte si, čo je cenné

by spravca

Zimná sezóna je za nami a tak sme odložili lyžiarske prilby do komory. Vytiahli sme bicykle, in-line korčule, alebo skateboardy. Na bicykli na ceste už je prilba povinná, ale pri in-line korčuľovaní túto povinnosť nemáme. A popri tom ide o podobne nebezpečný šport, podobné rýchlosti a vzhľadom k tomu, že in-line korčuľovanie sa dá prevádzkovať len na pevných a tvrdých povrchoch, riziko netreba v žiadnom prípade podceňovať.

Začínajúci či mierne pokročilý korčuliar bez problémov predbehne chodca, znamená to, že aj rýchlosť začiatočníka dosahuje hodnôt minimálne 10-15 km/h. Súprava chráničov a kvalitná in-lineová prilba by preto nemali chýbať v základnom vybavení žiadneho korčuliara. Prilba na korčule nie je taká masívna, ako cyklistická prilba a to je dané tým, že na bicykli predsa len môžete ísť väčšou rýchlosťou a navyše sa bežne jazdí aj v teréne, kde je riziko pádu väčšie. Prilieb je na trhu nepreberné množstvo, s odvetrávaním, alebo bez neho, s pevnou, alebo odnímateľnou výstelkou, so šiltom, alebo štítom. Vyberať treba podľa štýlu jazdy, ktorý prevádzkujete a samozrejme aj podľa vašich možností.

Dôležité je vybrať si správnu veľkosť prilby. Veľkosť prilby na kolieskové korčule udáva obvod hlavy v centimetroch. Veľkosť obvodu hlavy býva spravidla doplnená symbolom S, M a L, ktorý určuje rozmedzie nastavenia obvodu hlavy. Tie lepšie prilby sú dokonca vybavené dômyselným kolieskovým mechanizmom obopínajúcim hlavu, ktorý navyše zabezpečuje dokonalé prispôsobenie sa veľkosti prilby korčuliarovi. Podobný mechanizmus sa používa aj pri výrobe cyklistických prilieb. Pokiaľ je vnútorná výstelka napevno do prilby vsadená je vhodné používať čelenku, šatku alebo napríklad aj tenkú textilnú čiapku. Nech už si vyberiete akúkoľvek prilbu, dúfam, že si užijete veľa letnej zábavy bez pádov a odrenín.
Autorské právo: tomsickova / 123RF Reklamní fotografie

You may also like