Ako bojovať proti hlodavcom a iným škodcom?

by spravca

Každý z Vás už určite narazil pri otvorení pivnice, skladu alebo chaty na potkana, myš alebo kunu. Niekto si na likvidáciu hlodavcov trúfne sám. Čo by ste mali vedieť, čoho sa máte vyvarovať, na akých miestach sa najviac vyskytujú hlodavce a kedy je lepšie zavolať nás skúsených deratizérov? To všetko si povieme v tomto článku.

Na výskyt hlodavcov Vás väčšinou upozornia výkaly alebo nepríjemný zápach. V prvom rade treba nájsť miesto, v ktorom sa hlodavce ukrývajú. Väčšinou ide o vyhryzené diery v drevenom materiály (mnoho krát dokážu hlodavce prehrýzť aj pevnejší materiál). Práve pri takýchto miestach treba umiestňovať deratizačné staničky.

Treba zvážiť v akom rozsahu sú hlodavce rozšírené, nie vždy stačí lokálna deratizácia. Pri väčšom rozmnožení treba vykonať celoplošnú deratizáciu objektu. Povinnosť vykonať pravidelnú deratizáciu majú podľa §355/2007 všetky mestá, obce, právnické a fyzické osoby podnikatelia-, ktoré vlastnia,  užívajú  alebo spravujú nehnuteľnosti (napr. viacbytové obytné domy, rodinné domy,  objekty výrobných a nevýrobných organizácií, firiem, hospodárske budovy,  chovné objekty, garáže, objekty poľnohospodárskych fariem,  inžinierske siete, pozemky.

Naša spoločnosť používa pri deratizácií výhradne nástrahy, ktoré sú atraktívne pre hlodavce a zároveň účinnejšie než klasické sypané nástrahy, taktiež obsahujú mumifikačnú látku (táto látka zabezpečí, že sa hlodavec nerozkladá ale sa vysuší, čo je výhodou ak hlodavec uhynie na nedostupnom mieste) . Nástrahy sa vkladajú do deratizačnych uzamykateľných staničiek. Tým sa zabezpečí, aby sa k nástrahe nedostali deti alebo zvieratá. Uhynuté hlodavce sa musia podľa zákona zlikvidovať v kafilérnych zariadeniach. Nikdy nesiahajte holými rukami na uhynuté hlodavce, môžete sa nakaziť viacerými prenosnými chorobami.

myš

Kde sa najčastejšie vyskytujú bežné hlodavce:
Hlodavce ako Myš domová a Potkan hnedý sa najčastejšie vyskytujú v kanalizáciách, skládkach komunálneho odpadu, pivniciach a podkroviach. Ich výskyt je spojený najmä s voľne uloženými a nezabezpečenými potravinami. Samozrejme hlodavce a škodce sa vyskytujú na znečistených miestach, na ktorých je zanedbaná hygiena.

Najčastejšie hlodavce u nás

Potkan hnedý 
Alebo tiež ľudovo potkan, sa v prírode dožíva 2 roky. Jeho dĺžka je zvyčajne 20-30 cm. Môže dorásť až do hmotnosti 500 g. V jednom vrhu býva 7-10 mláďat. Potkany sa rozmnožujú najmä na jeseň a jar. Tieto hlodavce nemusia piť každý deň. Bez vody a potravy vydržia približne 5 dní. Majú slabý zrak, preto sa zvyčajne pohybujú popri stenách sú výbornými plavcami a nerobí im problém ani vyliezť po stene.

Myš domová
Myš má asi 9 cm a dožíva sa maximálne 1 až 2 roky. V letnom období žije myš väčšinou vo voľnej prírode, na zimu sa sťahuje do pivníc a budov. Vo vrhu máva 4-6 mláďat. Myšie teritória bývajú väčšinou len niekoľko metrov štvorcových.

Informácie o tom, ako sa zbaviť a bojovať proti hlodavcom, nám boli poskytnuté deratizačnou firmou, ktorá sa zameriava na deratizáciu v okolí Považskej Bystrice..

Ako sa zbaviť hmyzu?

Hmyz je rozšírený po celej zemi a dostane sa aj na miesta, na ktoré sa iné živočíchy nedostanú. Hmyz je pre cyklus veľmi dôležitý, avšak pokiaľ sa vám dostane do domácnosti, vie byť pekne nepríjemný, ba až nebezpečný, preto ho treba čo najrýchlejšie eliminovať.

Medzi bežný hmyz, ktorý sa u nás vyskytuje patria mravce, ploštice, osy, včely, sršne a ďalšie. Takže poďme si povedať ako účinne bojovať proti hmyzu.

Najlepšou formou je prevencia. V zásade platí: všade treba udržiavať poriadok a čistotu a nenechávať voľne položené a nezabezpečené potraviny. Veľmi účinným prostriedkom proti lietajúcemu hmyzu sú kvalitné sieťky proti hmyzu alebo lepiace mucholapky.

Ale čo robiť, keď sa hmyz dostane do vnútra a rozmnoží sa?

Pri likvidácií hmyzu záleží o aký druh ide a v akom rozsahu je rozmnožený. Na mravce existujú rôzne granule a postreky, ktoré by ich mali zlikvidovať. Granule nestačí rozmiestniť iba na miesto výskytu, ale celoplošne, v každej miestnosti. Mravce zvyknú migrovať, takže ak umiestnite nástrahu alebo aplikujete postrek iba na jedno miesto, mravce sa presťahujú na iné. Nie vždy je granulovaná nástraha úspešná. Pri veľkom výskyte je lepšie zavolať deratizačnú firmu. Účinnou formou, ktorú využívajú profesionálni deratizéri, je zamedzenie rozmnožovania mravcov. Mravcom sa podá látka, ktorú prenesú ku kráľovnej a tá sa vďaka nej stáva neplodná.  To spôsobí, že celý rod vyhynie. Táto forma sa kombinuje aj s inými metódami likvidácie mravcov.

Pri včelách, osách a sršňoch sa odporúča nechať dezinsekciu na odborníkov. Ide o nebezpečný hmyz, ktorý môže spôsobiť ujmu na zdraví.

Nepríjemné ploštice

Ploštice posteľné sa vo veľkom rozšírili už aj u nás. Tento nepríjemný hmyz sa vyskytuje najmä v blízkosti ľudí. Najaktívnejší je v noci, kedy útočí na človeka keď spí a cicia mu krv.. Ploštica sa dokáže schovať takmer všade, preto nie je ničím neobvyklým, ak si ju donesiete z dovolenky, práce alebo hotela. Boj proti plošticiam je veľmi zložitý preto odporúčame nechať zákrok na profesionálnu deratizačnú službu.

Dúfame, že Vám boli naše rady užitočné a že už v domácnosti alebo pivnici nemáte nezvaných hostí.

 

 

 

 

 

FOTO: Erni / Dollar Photo Club

 

You may also like