Ako nenásilne prinútiť deti, aby si udržiavali vo svojej izbe poriadok? Ako ich motivovať, aby sa naučili postielať detské postieľky, uložiť si šaty a hračky bez reptania? Takéto a podobné otázky si kladie väčšina rodičov. Nikto nechce od drobcov tip-top prácu, ale pocit zodpovednosti a poriadkumilovnosti je potrebné pestovať v zdravej forme od útleho detstva. Možnosti, ako to dosiahnuť a nezblázniť sa z toho, je hneď viacero.
Neustála drezúra a krik, hrozba, že hračky poletia do koša, no ani láskyplné obetovanie sa a vykonanie práce za drobcov, k ničomu nevedie.
Skutočne neexistuje iná, menej radikálna či vyčerpávajúca možnosť, ako dovoliť deťom pokojne sa hrať, no zároveň rýchlo a účelne upratať?
Nezúfajte, možnosti sú. Predstavujeme päticu dobre mienených tipov, ako si svoje bývanie s deťmi zasa o čosi zjednodušiť.
1. Účinné triedenie
Nahádzať všetko na jednu veľkú a neprehľadnú kopu môže v istom momente ušetriť nejaký čas, ale jednak tým svoje ratolesti nič nenaučíte a naviac, kto sa v tom neorganizovanom poriadku má vyznať? Preto sa potom nečudujte, keď deti, v snahe nájsť to či ono, všetko nanovo vyhádžu a v izbe tak bude ešte väčšia spúšť ako predtým.
Je lepšie viesť ich k triedeniu svojich veci, nech sa učia, čo kam patrí a tiež, že aj k hračkám či knihám sa musíme správať s úctou, inak budú čoskoro zničené.
Tu skvelo poslúžia rôzne úložné boxy a krabice, kde si aj deti samy zvládnu veci odložiť. A budú mať lepší prehľad o tom, kde čo majú. Koniec-koncov rodičia tiež.
2. Radenie podľa obľúbenosti
Ak skladujete hračky a knihy najmä v skriniach či na policiach, je fajn ich ukladať systémovo. Najlepším kľúčom je obľúbenosť tej-ktorej veci, ako často sa s ňou dieťa hrá, prípadne, či si ju môže vziať samo (to záleží od veku dieťaťa).
Hračky, s ktorými sa hrá Vaša ratolesť najradšej (ale aj tie hmotnostne ťažšie) preto odkladajte zásadne na nižšie poličky, kým tie menej „obľúbené“ (alebo knihy) môžu ísť aj vyššie.
Nezabudnite sa uistiť, že police sú bezpečne pripevnené, nech ich na seba drobec nestiahne aj s hračkami.
3. Šikovné značenie
Ak ste si obľúbili už spomenuté boxy rôznych veľkostí, kam hračky ľahko schováte a izba tak bude razom usporiadanejšia, dobrou vychytávkou je aj ich označenie. Čím viac ich máte (často ani farebné rozlíšenie nepomôže zapamätať si, v ktorom je čo odložené), tým menej si viete spomenúť, kde je napríklad najnovšie lego alebo to puzzle s poníkmi. Stačí, ak zapojíte trochu fantázie a jednotlivé krabice veselo označíte, najlepšie nejakou nálepkou, ktorá expresne napovie, čo máte kde hľadať.
4. Pohodlnosť nadovšetko!
Nezabúdajte, že i keď si chcete čo najviac uľahčiť upratovanie, detské izby sú miestom, kde sa musí dieťa najmä cítiť dobre. Nebojte sa farieb, veselých motívov, no predovšetkým účelnosti a praktickosti. Myslite na to už pri výbere podlahy, koberca (tu je potrebné zohľadniť aj zdravotné aspekty – či nemáte doma alergika) a nábytku. Ale vždy majte na pamäti dostatok priestoru. Najlepšia je čo možno najviac otvorená izba bez skrytých nástrah, ktoré môžu mať podobu nebezpečných rohov a podobne.
5. Rozdeľte izbu na viacero segmentov
Ak máte tú možnosť a disponujete väčším priestorom na bývanie, istotne doprajte miesto aj svojim najmenším. Čím väčšiu izbu totiž budú mať, tým prehľadnejšia bude.
Môžete si ju rozdeliť, aspoň tak pomyselne, na zóny. Jeden kútik bude na hranie, tam aj odložíte väčšinu hračiek, v druhom rohu budú detské postele, to je oddychová zóna a oproti umiestnite skrine na šatstvo. Ešte pridajte miesto pre stôl a stoličky, to bude tzv. kreatívna časť a uprostred nechajte voľného miesta na hry podľa detskej ľubovôle.
Deti vždy ocenia, keď nie sú ničím obmedzované, hoci isté pravidlá fungovať musia, aj čo sa robenia poriadku týka. Veďte ich k zodpovednosti za svoju izbu hravo, ale najmä im v tom choďte príkladom. Prajeme veľa šťastia!
Zdroj: houzz.com/ideabooks/1170542/list/get-organized-5-ways-to-keep-toys-tidy
Foto: files.detskapostel.com/200008636-426eb43693/filip%20havana.jpg