3 dôvody prečo sa vrátiť z homeoffice do kancelárie

3 dôvody prečo sa vrátiť z homeoffice do kancelárie

by spravca

Možnosť pracovať z domu alebo homeoffice je pre mnohých ľudí veľmi atraktívna. Na prvý pohľad sa niet čomu čudovať. Pohodlie domova, časová flexibilita a neexistencia ranných zdĺhavých ciest do práce sú veľké lákadlá pre väčšinu z nás. Napriek tomu má práca z kancelárie svoje čaro a neodmysliteľné výhody. Pozrite sa na ne spolu s nami.

1.  Kvalita, dizajnové prostredie a dobrá lokalita moderných pracovísk

Čoraz viac spoločností poskytujúcich prenájom kancelárskych priestorov si dnes zakladá na prvotriednej kvalite. Od dizajnového zariadenia kancelárie na prenájom, cez plne vybavené kuchynky, kde okrem výbornej kávy nájdete vždy niečo dobré pod zub, až po originálne miesta pre oddych počas pracovnej doby a mnoho ďalšieho.

Rovnako sa u týchto spoločností začína objavovať pochopenie, že na okolitom prostredí záleží. Lokality, ktoré spájajú príjemné prostredie s bezprostrednou blízkosťou základných služieb, sa stávajú dôležité pri vyberaní vhodného miesta pre kancelárske budovy. Ak si človek cez obednú pauzu môže skočiť na poštu a cestou domov sa staviť na koncert v blízkom parku, je to pridaná hodnota, ktorú by málokto neocenil.

Napríklad spoločnosť Qubes kancelárie Bratislava predstavil unikátny projekt, v ktorom kancelárie nasledujú tento trend a prinášajú možnosť ich prenájmu priamo v srdci novej mestskej štvrti Nové Nivy. Táto moderná lokalita má tie najlepšie predpoklady pre životný štýl, v ktorom sa pracovný čas pretína s možnosťami na príjemný relax či plnohodnotný nákup.

2.  Osobná komunikácia má svoj význam

Osobná komunikácia z očí do očí, ktorá v rámci home office prirodzene možná nie je, má svoje veľké výhody. Respektíve neosobná komunikácia má veľké nevýhody.

Myslíme tým predovšetkým to,  že komunikácia cez emaily je oveľa zložitejšia, zdĺhavejšia a celkom často nebýva úplne správne pochopená. Či už ide o komplikovanejšie zadanie rôznych úloh či malé nedorozumenia, ktoré môžu postupne viesť k veľkým problémom, či už v rámci pracovných výsledkov alebo medziľudských vzťahov na pracovisku.

Rovnako je podstatný význam prirodzenej socializácie, ktorá z osobnej komunikácii vyplýva. V rámci home office asi ťažko narazíte v kuchynke na kolegu, s ktorým si prehodíte pár vtipov pri spoločnom popíjaní kávy, či zájdete na obed, kde si príjemne pohovoríte o radostiach i strastiach každodenného života. Odľahčená nálada súvisiaca s príjemnou socializáciou pozitívne vplýva nielen na kvalitu pracovného času, ale predovšetkým na medziľudské vzťahy na pracovisku. A tie sú viac ako dôležité.

3.  Toto môže byť pri práci z domu problém:

  • Spojenie domácej a pracovnej atmosféry

Tradičné oddelenie pracovného a domáceho priestoru má svoj význam. Predsa len, ak veľkú časť dňa sedíte v obývačke za pracovným stolom, je dosť možné, že si následný relax v rovnakej miestnosti nebudete schopný naplno užiť. Rovnako je možný opačný problém a teda to, že príliš uvoľnená domáca atmosféra vám znemožní efektívne pracovné sústredenie.

  • Problémy domácej techniky

Zatiaľ čo v kancelárii sú väčšinou záležitosti ako dobrá wifi, rýchly počítač, kvalitný skener a vždy funkčná tlačiareň samozrejmosťou, doma to tak byť nemusí. Rovnako na riešenie prípadných technických problémov býva v pracovnom prostredí odborník, ktorý to vyrieši za vás.

Doma to leží na vašej zodpovednosti a častokrát vedia tieto zádrhely veľmi znepríjemniť a predovšetkým podstatne predĺžiť pracovný čas, čomu by sa nepotešil asi žiaden z nás.

  • Nedostatočný priestor a kľud na prácu

Ak bývate samy, väčšinou tento bod problémom nebýva. Problematickým sa to stáva napríklad s mladou rodinou. Pracovať v obývačke, zatiaľ čo vo vedľajších miestnostiach pobehujú malé deti a vaša manželka, ktorá je s nimi na materskej dovolenke,  asi nie je úplne to, čo by sme nazvali ideálne podmienky na prácu.

 

 

 

 

 

 

You may also like