Obklad fasády – aké možnosti máte a ktorá je podľa nás najlepšia?

by spravca
0 comment

Fasáda patrí medzi dôležité prvky pri návrhu či rekonštrukcii rodinných domov. Nielen, že ovplyvňuje celkový vzhľad domu, ale je tiež zodpovedná za to, ako dom zapadá do okolitého prostredia. V neposlednom rade od nej a od použitého materiálu na obklad fasády závisí, aká bude jej údržba a s ňou spojené náklady.

Drevené fasádne obklady

Medzi overené klasiky predovšetkým u milovníkov prírodných materiálov patrí drevo. Je to zároveň jediný obnoviteľný obkladový materiál. Jeho výhodou je, že na fasáde pôsobí prirodzene. Podlieha však nepriaznivým vplyvom počasia: pomerne rýchlo tmavne alebo mení farbu do siva. Aby sa tomu predišlo, je potrebné ho pravidelne čistiť, prebrusovať a natierať.

Obklad fasády z tehly

Tehlové obklady sú pomerne svetlostále a odolné voči poveternostným vplyvom, lišajníkom a machom. Fasádny obklad z tehly môže byť rôznorodý. Povrchová úprava a vzhľad tehiel sa líšia v závislosti od výrobnej technológie. Tí, ktorí uprednostňujú nerovnomernosť farby i povrchu a sú ochotní si za túto prirodzenú krásu priplatiť, si vyberajú ručne vyrábané tehly. Tieto sú na dotyk drsnejšie a ich tvar je nepravidelný. Strojom vyrábané tehly sú hladšie a jednoliatejšie.

Plastové fasádne obklady

Vyrábajú sa z rôznych druhov plastov, najčastejšie z PVC a bývajú potiahnuté odolnou fóliou, ktorá im by mala zabezpečiť farebnú stálosť a vysokú odolnosť voči UV žiareniu, mrazom a vlhkosti. Dostupné sú vo viacerých farebných prevedeniach, dokonca aj v imitáciách drevených povrchov.

Fasádny obklad z umelého kameňa

Obklad fasády z umelého kameňa je častou alternatívou oproti prírodnému kameňu. Tvárnice sa vyrábajú z rôznych betónových zmesí zložených z drveného prírodného kameňa, cementu a farbiva. Sú pomerne odolné a stále. Ich veľkou výhodou je okrem ceny a nižšej váhy aj možnosť tvarovania. Pokiaľ však umiestnite fasádny obklad z umelého materiálu na slnečnú stranu domu, má tendenciu po dlhých rokoch strácať svoju farebnú sýtosť.

Obklad fasády z prírodného kameňa

To najlepšie na koniec. V minulosti sa na fasádny obklad z kameňa používali len miestne zdroje kameňa, ale v súčasnej dobe je možné vybrať si prírodný obkladový kameň zo všetkých kútov sveta. Najvhodnejšie druhy kameňa sú žuly, andezity, travertíny a tvrdé pieskovce. Fasádne obklady z prírodného kameňa si vyžadujú minimálnu údržbu a majú vysokú odolnosť i životnosť.

Vybrať si fasádny obklad dne nie je žiaden problém. Široká škála možností umožňuje vybrať si podľa predstáv a individuálnych požiadaviek. Niet však pochýb, že prírodný kameň vyzdvihuje predovšetkým jeho originálny a nenapodobiteľný vzhľad a prírodný pôvod. Je nepopierateľné, že tieto jeho vlastnosti nijaký iný materiál používaný na obklad na fasádu neprekoná a tak aj naďalej zostáva tým najlepším.

You may also like