Vhodná krytina pre vašu strechu

by spravca

Vlastná strecha je základom pre plnohodnotný život každého človeka. Aj preto by ste jej výberu mali venovať dostatočnú pozornosť. Materiál, ktorý použijete na strechu svojho domu, voľte podľa typu strechy, prostredia, v ktorom žijete či vášho vkusu. Nezabúdajte však ani na detaily, pretože len s nimi dokáže strecha plniť svoju funkciu naozaj plnohodnotne.

Strešnú krytinu je potrebné navrhnúť podľa sklonu strechy

Na materiál strechy je nutné myslieť už pri plánovaní stavby domu. Nie každá krytina je totiž použiteľná na každú strechu, a to z dôvodu rozličných podmienok na minimálny a maximálny sklon. Medzi najčastejšie používané strešné krytiny patria betónové alebo keramické pálené škridle. Betónové škridle sa vyznačujú relatívnou univerzálnosťou, keďže je ich možné položiť na strechy so sklonmi od 12 až do 60 stupňov. Pri strmších strechách je však potrebné jednotlivé diely istiť skrutkami. Betónové škridle je možné vďaka ich pevnosti použiť aj na výstavbu striech v oblastiach, v ktorých sa pravidelne vyskytujú bohaté nádielky snehu.

Keramické pálené škridle sú tiež vhodné na strechy so sklonom od 12 do 35 stupňov, pričom jednou z ich výhod je aj hladký povrch, ktorý bráni usadzovaniu nečistôt či rastu machov a vďaka výpalu získa bezkonkurenčnú farebnú stálosť.

stresne-krytiny-najstrechy.sk

Dlhá životnosť a vlastnosti, ktoré ochránia dom

Súčasné strešné krytiny sa vyznačujú mnohými vlastnosťami, vďaka ktorým ochránia dom a vydržia v bezchybnom stave aj desiatky rokov. Sú veľmi pevné, tvarovo stále, mrazuvzdorné a odolné voči požiaru. Myslíme však najmä na škridle, na ktoré ich výrobcovia často poskytujú až 30-ročnú záruku. Odhaduje sa však, že ich skutočná životnosť pri správnej výstavbe je rovná až stovke rokov.

Nezabúdajte na fóliu a špeciálne dielce

Kvalita strechy však nie je závislá výlučne od krytiny. Strecha musí vytvárať jeden súvislý celok, ktorý drží pohromade, neprepustí vodu a poskytne výbornú izoláciu. Pri jej výstavbe preto nezabúdajte na krov okrem lát aplikovať aj strešné fólie. V prípade veľmi nízkych sklonov sa musí aplikovať vodotesné podstrešie  so špeciálnymi fóliami a doplnkami, aby sa zabránilo prenikaniu vody do interiéru budov. Rovnako tak používajte špeciálne dielce, napríklad na rohoch či hrebeni strechy. Bez nich by vám totiž mohlo priamo zo strechy kvapkať na hlavu.

 

 

You may also like

Leave a Comment