Kupujete nehnuteľnosť? Pripravte sa na tieto dôležité kroky

by spravca

Každého z nás postretne občas situácia, ktorá si vyžaduje chladnú hlavu, trpezlivosť, no najmä zodpovednosť. Sem bezpochyby patrí aj kúpa nehnuteľnosti. Je prirodzené, že keď si chceme založiť rodinu, kúpime si nový dom alebo byt. Jednoducho sa túžime osamostatniť a vyletieť z rodičovského hniezda. Pripravte sa ale na to, že Vás čaká nielen ťažké rozhodovanie, ale aj množstvo záležitostí, ktoré budete musieť pred kúpou vybaviť. Pritom je jedno, či Vás zaujímajú novostavby Bratislava alebo starší dom v Prešove. Nasledujúcim krokom sa pravdepodobne nevyhnete.

Výber vhodného miesta

Ako inak, kúpe predchádza výber vhodného miesta na bývanie, pod ktorým sa myslí také miesto, kde sa Vám bude žiť dobre a čo najjednoduchšie. Chcete žiť na vidieku alebo v meste? Zvážili ste všetky alternatívy? Potrebujete k životu niečo špeciálne (fitness centrum, plaváreň, tenisový kurt…)? Ak sa rozhodnete pre mesto, budete si musieť zvoliť aj konkrétnu lokalitu. Zvážiť treba Vaše finančné možnosti i prístup do práce. V hlavnom meste sa ako obzvlášť atraktívne ukazujú reality Bratislava Ružinov. Sú ale vhodné aj pre Vás? Nebudú to mať deti ďaleko do školy, zvládnete to finančne, túžite skôr po živote v prírode? 

Dôkladný prieskum

Keď sme už pri hlavnom meste, predaj bytov v Bratislave je veľmi lukratívny aj vďaka občianskej vybavenosti. A to je ďalším aspektom, ktorý by ste mali pri kúpe bytu zvážiť. Ak kupujete nehnuteľnosť takpovediac na vlastnú päsť, pozrite si ponuky viacerých realitných kancelárii, pretože ceny bytov v jednotlivých agentúrach sa zvyčajne líšia.

Obhliadka

Dôležitým krokom je aj obhliadka bytu. Je dobré, ak si ich pozriete viac a vyberiete si pre Vás ten najlepší. Ste single alebo tvoríte rodinu? Koľko členov má a akí sú starí? Pri samotnej obhliadke bytu si všímajte aj tie najmenšie detaily, práve tie sa totiž zvyknú zanedbať. Skontrolujte stav stien, podlahy a okien.

Dajte si pozor aj na vysporiadanie pozemku, na ktorom daná nehnuteľnosť stojí.

Takisto si všímajte aj okolie bytu či domu. Nezaškodí sa informovať tiež o plánovanej výstavbe, ktorá by mohla Vaše pokojné bývanie razom zmariť. V neposlednom rade by ste si tiež mali zistiť pár maličkostí o svojich susedoch. Nevyvolávajú konflikty a nie sú precitlivení? 

Pozor na zmluvy

Pripravte sa aj na dokumenty ako zmluva o budúcej kúpnej zmluve a kúpna zmluva.

realityPo podpísaní kúpnej zmluvy bude treba podpísať návrh na vklad do katastra nehnuteľností. Obidva dokumenty odnesiete na katastrálny úrad a ten uskutoční zápis do katastra nehnuteľností.

Určite dobre padne, keď viete, že sa môžete obrátiť na zodpovedného partnera, ktorým môže byť aj dôveryhodný realitný maklér. Nie ste v tom osamote a nemusíte celý ten stres brať na seba. Čo berie odborník ako samozrejmosť, Vám môže pripadať nesmierne zložité. A čo špecialista vybaví behom okamihu, Vám prinesie dlhé a trpké vyčkávanie. Vďaka realitnej kancelárií sa tiež vyhnete podvodníkom a ušetríte si mnoho starostí. Držíme Vám palce a prajeme veľa šťastia.

Zdroj: trh.sk

Foto: © [Picture-Factory] / Dollar Photo Club, finep.sk

You may also like

Leave a Comment