Čo ste nevedeli o arganovom oleji

by spravca

Tento prírodný produkt poznajú najmä dámy, vychýrené sú jeho účinky na pleť, najmä v boji proti vráskam. Je však niekoľko faktov o ňom, ktoré by ste mali vedieť.

Arganový olej má dlhú tradíciu. Že pochádza z Maroka je všeobecne známy fakt, no jeho zázračné účinky v kozmetike a gastronómii využívali dlhé roky len v bežných marockých domácnostiach, kde najmä ženy ovládali jeho výrobu. Až v deväťdesiatych rokoch minulého storočia sa začal vyrábať hromadne v manufaktúrach, kde zamestnali práve ženy so skúsenosťami s jeho výrobou.

Arganový olej má všestranné využitie. V kozmetike na pleť tváre, vlasy, pokožku v okolí nechtov. Použiť sa dá ako bežný krém, aj ako liečivé sérum. Arganový olej razom nahradí niekoľko kozmetických produktov naraz.

V gastronómii ako chutná ingrediencia. Kulinársky arganový olej nielen dobre chutí, ale bojuje tiež proti zvýšenému cholesterolu a glukóze v krvi.

Jeho výroba je veľmi náročná. Teda ak hovoríme o výrobe tradičným spôsobom. To znamená ručný zber vysušených arganových plodov spod stromov v severnom Maroku, ich triedenie na kvalitné a nekvalitné, ďalej nasleduje ručné rozbíjanie škrupín orechov a potom lisovanie. Z päťdesiatich kíl arganových plodov vznikne len jeden liter oleja! Len na vylúskanie orechov zo škrupín na tento jeden liter oleja trvá 18-20 hodín.

S kvalitou súvisí aj jeho cena. Hoci to nie je pravidlom, takáto náročná práca čosi stojí, čiže sa odrazí aj na cene výsledného oleja. Je však zárukou kvality, pretože olej, na ktorého príprave sa podieľajú pracovité ruky a samotné lisovanie majú na starosti nerezové stroje, je veľmi kvalitný. Existuje aj výroba chemickou extrakciou, ktorej cieľom je výrazne ušetriť. Takéto manufaktúry síce vyrábajú veľké množstvá oleja za rádovo nižšie náklady, avšak je namieste otázka, či to za to stojí. Chémia totiž v arganovom oleji zabíja účinné látky.

Kvalitný arganový olej jemne vonia, má zlatožltú farbu a obsahuje sediment. Nemal by byť sterilne čistý, bezfarebný a bez vône. Nemal by ani nepríjemne páchnuť. Oba prípady sú znakom, že niečo nie je v poriadku. Bezfarebný olej často nie je v bio kvalite, pri jeho výrobe sa zrejme použili chemické rozpúšťadlá. Olej, ktorý páchne za kozami, je zasa znakom toho, že sa použili nekvalitné plody, ktoré boli predtým spásané kozami. Naopak, bio arganový olej sa vyrábal za dodržania najprísnejších kritérií, bez použitia chémie, len čistým ručným spracovaním plodov a následne ich lisovaním. Kvalitný arganový olej ponúka napríklad výrobca Arganeol.sk.

 

 

You may also like